16.06.2025

„ИЗКУСТВЕНИЯТ ИНТЕЛЕКТ: тенденции, регулации и сценарии за развитие“

Автори: Христина Каспарян и Миряна Недева, Българска стопанска камара

CC BY-NC-ND 4.0 ИИ: тенденции, регулации и сценарии за развитие© 2025 by Христина Каспарян, Миряна Недева, Българска стопанска камара is licensed under Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International

Анализът е актуален към април 2025 г.

При изготвянето на анализа са използвани различни модели на изкуствен интелект за откриване на източници и оптимизация на текста.

 

***

ВЪВЕДЕНИЕ

Бъдещето е тук и ще преобърне всичко. Готови ли сме?

Изкуственият интелект (ИИ) вече не е научна фантастика, а двигателят на чисто нова революция. Подобно на електричеството преди век или на интернет преди две десетилетия, ИИ е на път да промени тотално начина, по който работим, живеем и дори мислим. Той вече е част от живота ни, а влиянието му тепърва ще набира умопомрачителна скорост. Настоящият анализ ще ви потопи в най-горещите тенденции около ИИ и икономиката, като хвърли светлина върху шансовете и предизвикателствата пред България в тази нова ера. Трябва да се вземе предвид, че анализът не претендира за изчерпателност, поради динамиката, с която се развива тази технология. Той по-скоро поставя основа за по-нататъшни разработки и допълнителен преглед. Разработените сценарии за развитие на регулациите, киберсигурността, производството и финансите имат за цел да провокират стратегическото мислене и да предизвикат обществен дебат доколко сме готови за бъдещето, към което се е устремил светът.

Парите следват ИИ

Очаква се до 2030 година ИИ да налее над 15,7 трилиона долара в световната икономика. Инвестициите в ИИ се увеличават с шеметна скорост, като само през 2023 г. компаниите са похарчили над 166 милиарда долара за ИИ технологии. А появата на "умни" системи като генеративния ИИ отваря врати към невиждани досега възможности за автоматизация, индивидуално отношение към клиентите и куп иновации във всички сектори на икономиката.

ЕС и България на кръстопът

За съжаление, България все още изостава от средното ниво за ЕС по отношение на готовността за ИИ и сме далеч от челните места по научни пробиви в тази сфера. От своя страна, ЕС също значително изостава от водещите държави в тази област САЩ и Китай. Големите спънки са липсата на топ специалисти, слабото развитие на науката и малкото инвестиции в проучвания и нови технологии. С правилните стъпки и политики и съответните стратегически решения изоставането може да бъде намалено и страната да се насочи към ниши, които да доведат до ползи както за икономиката, така и за обществото.

ИИ – суперсила за бизнеса

ИИ не е просто поредната модна дума. Той идва на помощ за повишаване на ефективността и намаляване на разходите във всички сектори на икономиката и обществения живот.

В здравеопазването помага за по-бърза и точна диагностика, спестявайки до 50% от разходите. В заводите прогнозира кога една машина ще се счупи и автоматизира процеси, намалявайки загубите. В енергетиката прави мрежите по-умни и помага за по-добро управление на електропреносната мрежа. В земеделието оптимизира добивите и прави селското стопанство по-ефективно. Във финансите автоматизира анализи, оценява кредити и открива измами за секунди. В науката ускорява проучванията и помага на учените да правят открития по-бързо.

Настоящият анализ маркира ползите и предизвикателствата пред отделните сектори, като предоставя начална информация за тях.

Не без пречки

Внедряването на ИИ си има своите предизвикателства. Необходими са сериозни инвестиции в хардуер, софтуери и развойна дейност. Събирането и обработката на качествени данни, които да захранят ИИ, изисква сериозни разходи. Самото обучение на моделите изисква средства, а и битката за привличане и задържане на специалисти става все по-ожесточена. Що се отнася до регулациите, те задават правилата, но ако при тях не се намери правилния баланс, те могат да забавят и оскъпят процеса, особено за малкия бизнес. Чрез Акта за ИИ Европейският съюз създава рамка от правила, която цели да направи ИИ по-безопасен и прозрачен. Тези правила могат да са както трамплин, така и спирачка за новите технологии – всичко зависи от това как се прилагат регулациите.

Нашата пътна карта

Анализът предполага предприемането на конкретни действия. На първо място, това е наличието на ясен план и преразглеждане на всички стратегически документи. Насърчаването на новите бизнес модели и внедряването на ИИ в различните сектори е от стратегическо значение за икономическия просперитет на страната. Инвестициите в наука следва да бъдат ориентирани към изследвания и разработки с висока международна стойност и увеличена патентна дейност. ИИ предполага дълбока и мащабна цялостна реформа на образователната система, при която критичното мислене и аналитичните способности са базови умения, които трябва да се възпитават и надграждат от ранна детска възраст.

ИИ е не просто технология, а огромна възможност за България да расте, да е по-ефективна и да създава продукти и услуги с висока добавена стойност. Предизвикателствата са налице, но с правилните ходове, инвестиции и общи усилия те могат да се превърнат в конкурентни предимства. Въпросът не е дали ще приемем тази нова реалност, а как ще я управляваме – активно, умно и с поглед към бъдещето.

ИИ е вече тук – време е да решим дали ще бъдем пасивни наблюдатели, или активни участници в новата икономическа ера!

***

Вижте целия анализ: 

„ИЗКУСТВЕНИЯТ ИНТЕЛЕКТ: тенденции, регулации и сценарии за развитие“