28.04.2025

На 14 и 15 май София ще бъде домакин на European Ecommerce Leaders | Forum 2025 под надслов Driving innovation, sustainability and competitiveness. 

Жанет Найденова e собственик на JNN Консулт ЕООД, първата маркетинг консултантска агенция, специализирана в областта на технологиите, интернет и интегрирания маркетинг, маркетинг агенцията на Gartner за България. Притежава над 30-годишен професионален опит в областта на ИТ и маркетинга, 8 от които – в световна FORTUNE 500 компания, достигайки позиция маркетинг директор за Европа, Африка и Близкия изток. Жанет Найденова е маркетинг консултант на SEED (Southeast Europe Enterprise Development) – донорска организация на IFC (International Funds Corporation) към Световната банка, спечелил наградата „Най-добър консултант за Югоизточна Европа“, ICT маркетинг експерт на Европейския съюз. Тя е първият преподавател по интернет маркетинг в СУ, магистърска програма по е-бизнес, първият сертифициран магистър по Guerrilla Marketing в света, сертифициран през интернет, водеща на програми за обучения по интернет и Guerrilla Marketing, издател на множество White Papers в областта на технологиите, член е на Българската асоциация по маркетинг, съучредител на Асоциацията на малките и средните предприятия България, председател на Управителния съвет на Българска уеб асоциация в периода 2006 – 2007 г. и председател на „Интерактив Адвъртайзинг Бюро България” (IAB България) в периода 2009 – 2014 г. Понастоящем тя е съучредител и председател на Управителния съвет на Българска е-комерс асоциация (БЕА).

Economy.bg се свърза с Жанет Найденова, председател на УС на Българска е-комерс асоциация, за да разкаже повече за форума – какво представлява, за кого е предназначен, какви теми ще се обсъждат, кои са лекторите. С г-жа Найденова обсъдихме и последните тенденции в електронната търговия и къде е мястото на AI в нея. 

Какво представлява European E-commerce Leaders Forum?
Европейският съюз е в повратна точка. Следващите 5 години ще имат решаващо въздействие върху способността ни да преминем към кръгова и цифрова икономика и да станем конкурентен глобален актьор. Устойчивата икономика разчита на своята глобална конкурентоспособност, на своите компании и хората в тях, на способността си да насърчава иновациите и да се адаптира бързо към непрекъснато променящите се предизвикателства. 

Ние силно вярваме, че европейският сектор на дигиталната търговия е ключът към постигането на тези цели. През последните пет години секторът до голяма степен доказа потенциала си да служи на целите на единния пазар на ЕС. През следващите 5 години секторът на дигиталната търговия има възможността да бъде движещата сила зад една по-справедлива и по-конкурентна, устойчива и цифрова икономика.

В тази връзка за първи път в България на 14 и 15 май 2025 г. ще се проведе знаковото събитие European Ecommerce Leaders | Forum 2025 под надслов Driving innovation, sustainability and competitiveness. София ще бъде столица на европейския бизнес за електронна търговия за 2025 г., което подчертава нарастващата значимост на България в пейзажа на този икономически сектор и възможността на страната ни да бъде домакин на най-представителното и авторитетно събитие за индустрията на електронната търговия в Европа през 2025 г. 

Домакини на събитието са Ecommerce Europe, Българска е-комерс асоциация (БЕА) и СУ „Св. Климент Охридски“. Организатор на форума е E-commerce Success Foundation. Форумът е с подкрепата на премиум партньора eMAG, специалния партньор eBag, институционалните партньори Европейска комисия, Столична община, Българска стопанска камара, индустриалните браншови партньори bevh – Асоциацията за е-комерс в Германия, ARMO – Асоциацията на електронните магазини в Румъния и др. 

Какво да очакваме?
Във форума ще вземат участие представители на Европейската комисия, представителството на ЕК в България, Ecommerce Europe, 250 C-Level гости от цяла Европа, асоциации за електронна търговия в Европа. 

Приветствайки C-level общността на дигиталния бизнес и ключови заинтересовани страни от цяла Европа, включително политици, лидери в индустрията и експерти, European Ecommerce Leaders Forum 2025 ще насърчи ценни дискусии относно публичната политика, иновациите, конкурентоспособността и най-добрите практики на европейско ниво и ще улесни споделянето на знания, политическия диалог и изграждането на стратегически партньорства. 

European Ecommerce Leaders | Forum 2025 ще обобщи най-критичните промени в европейските регулации и директиви, които ще засегнат сектора на електронната търговия, включително DSA, DMA, безопасност на продуктите, екодизайн, дигитален продуктов паспорт, зелени практики, право на ремонт и др. Европейската среща на върха за дигиталната търговия ще се фокусира върху конкурентоспособността на сектора и устойчивите практики в Европа и ще подчертае ангажимента на България за насърчаване на дигиталната трансформация и подкрепа за малките и средните предприятия (МСП) за тяхната конкурентоспособност чрез дигитална търговия.

Основните теми във фокуса на форума са обособени в 8 панела в продължение на 2 дни.

Първият ден, 14 май, е под надслов Тhe road to scalability and more competitiveness с 4 теми в панелите:
• Digital Transformation & Technology;
• Customer Experience (CX) Mastery;
• Sustainability in E-commerce;
• Cross-Border E-commerce.

Вторият ден, 15 май, е под надслов Compliance, innovation & future trends с 4 теми в панелите:
• B2B E-commerce;
• Digital Payments, Security and Trust in E-commerce;
• Driving Policy Dialogue;
• E-commerce in 2030.

Кои са лекторите? 
Сред потвърдилите гости и лектори на форума са:
• Йорданка Чобанова от представителството на Европейската комисия в България, 
• Геро Фурхайм, президент на Ecommerce Europe, 
• Лука Касети, генерален секретар на Ecommerce Europe, 
• професор д-р Йесе Велтерврерден, директор на Центъра за пазарни проучвания и член на Изпълнителния съвет на Училището по маркетинг към Амстердамския университет за приложни науки, CEO на RankmyAI, 
• Влад Вита, съветник по политиките на Ecommerce Europe, 
• Стефано Мауро, Policy Director for e-Logistics & Taxation на Ecommerce Europe, 

• Иван Гойчев, зам.-кмет на Столична община в направление „Дигитализация, иновации и икономическо развитие“, 
• доцент д-р Марина Стефанова, зам.-декан „Устойчиво развитие, овластяване и ангажираност“ на Стопанския факултет на СУ „Св. Клиент Охридски“, 
• Росен Георгиев, CPO на eBag и др.

Защо точно те?

Защото съвместната работа между публичния, частния и академичния сектор ще даде нов импулс на предприемачеството и ще отговори на новите предизвикателства, пред които е изправен бизнесът в ерата на дигитализацията. 

За кого е подходящо това събитие?
European Ecommerce Leaders | Forum 2025 е подходящ за C-level гости от България и Европа: Chief Executive Officers, Chief Operational Officers, Chief Digital Officers, Chief Ecommerce Officers, Chief Marketing Officers, Chief Sustainability Officers, Senior Corporate Affairs, Public Policy Directors, Public Affairs Managers, политици, представители на местната власт и др. 

European Ecommerce Leaders | Forum 2025 представлява значима платформа за обмен на опит, нови идеи и иновации в сферата на електронната търговия. Форумът ще има изключително значение за развитието на бранша както в България, така и на международно ниво. Със своите амбициозни цели той ще даде възможност за значимо обсъждане на ключови въпроси за развитието на цифровата търговия и интеграцията на България в Европейския единен цифров пазар. 

Форумът е само с покани. Официалният език е английски. 

За повече информация и кандидатстване за покана за форумаe-leaders.eu 

Как се промени е-търговията в последната година? 
През 2024 г. B2C (бизнес към краен потребител) продажбите по интернет в България отбелязват 20% ръст спрямо предходната година и надхвърлят по прогнозни данни €2,34 млрд., сочат данните в 7-ото поредно издание „ПАСПОРТ 2024 на е-комерс индустрията в България“. За сравнение през 2020 г. обемът на пазара бе €0,97 млрд. За период от 4 години 2020 – 2023 г. обемът на пазара е удвоен. Електронната търговия и дигитализацията на търговията на дребно и на едро променят основно сектора, създавайки нови бизнес възможности и модели, нови работни места, нови форми на взаимодействие с потребителите и привличане на инвестиции.

Вoдещата причина за увеличаването на покупките в електронната търговия сред потребителите е нейното удобство. Потребителите, много от които не са били онлайн купувачи преди пандемията, виждат полезността и удобството на електронната търговия. Вече над 50% от онлайн потребителите в България на възраст 16 – 74 г. пазаруват онлайн и този процент ще продължи да расте. Удобството на електронната търговия е новата лоялност.

През 2024 г. Българска е-комерс асоциация (БЕА) стартира въвеждането на марка за доверие TRUSTMARK на българския пазар, която предоставя още по-добра защита за потребителите и търговците чрез установяване на единен европейски набор от правила и критерии за независим одит от трета страна (152 критерия за България в 13 категории) и осигуряване на ясна комуникация на тези правила. TRUSTMARK сертифицираните магазини ще се поддържат в публичен онлайн регистър. 

През 2024 обемът на B2C електронната търговия в България към брутния вътрешен продукт (e-GDP) по прогнозни данни достига 2,34%. В Европа параметърът e-GDP е средно между 4% – 5%, в Гърция е 7,87%, в Румъния е 3,32%. Тези данни сочат, че българският онлайн пазар в следващите 3 – 5 години ще има огромен потенциал за развитие. 

Къде е мястото на AI в този сектор?
AI инструментите заемат централна роля в платформите за електронна търговия
Софтуерите за машинно обучение и изкуствен интелект позволяват на онлайн бизнесите да предоставят страхотно потребителско изживяване на посетителите, което им помага да изградят и лоялна клиентска база. Бизнесите могат също така да използват големи бази данни и анализи, за да рекламират продуктите си визуално. Търговците на електронна търговия използват инструменти за писане с изкуствен интелект, за да генерират текстове за описания на продукти, рекламни текстове, съдържание в социалните медии и публикации в блогове. AI също трансформира визуалното представяне на продуктите.

AI подобрява изживяването на клиента
Конкуренцията в индустрията на електронната търговия се увеличава с времето. Предизвикателство за брандовете е да ангажират своята аудитория и да привлекат нейното внимание. Това е мястото, където персонализирането може да окаже огромно влияние върху реализациите и органичния трафик. Днес повечето хора базират решенията си за покупка на потребителския опит (UX). Всъщност ролята на UX в реализациите в електронната търговия е неразделна. Например ако уебсайт или платформа за електронна търговия предлага персонализирани препоръки за завърнали се посетители или е интерактивен, може да успее да привлече повече посетители от конкурентите. 

AI технологията и машинното обучение опростиха процеса на проследяване на потребителските пътеки за онлайн магазините. Може да създадете персонализирано съдържание за вашата целева аудитория и да им предложите опции според техните интереси или предпочитания. По този начин потребителите получават добро потребителско изживяване от самото начало, от покупката и повторното завръщане в онлайн магазина. 

Проучване на Zendesk потвърждава, че съобразявайки се със специфичните нужди и желания на всеки клиент, брандовете за електронна търговия могат да предоставят персонализирано пазаруване, което стимулира приходите. Близо 80% от лидерите споделят, че дълбоката персонализация води до по-добро задържане на клиенти, а 66% споделят, че води до по-ниски разходи за привличане на клиенти. Около 60% от потребителите желаят брандовете да събират данни и да ги използват, за да персонализират изживяванията им.

Пример:
Разгледайте Obuvki.bg, където посетителите могат да намерят информация за всеки представен продукт, като задържат курсора на мишката върху изображението. Това позволява на потребителите да взаимодействат с онлайн магазина и да получават персонализирани препоръки въз основа на тяхното потребителско пътуване в платформата.

GenAI променя играта в персонализираната комуникация с клиентите 
Независимо дали пазаруват козметични продукти, спортно облекло, или инструменти, клиентите се сблъскват с почти огромен набор от възможности в повечето онлайн магазини. Години наред предлагането на широка гама от продукти беше задължително за интернет магазините, които искат да отговорят на изискванията на клиентите във възможно най-голяма степен.

Информацията за потребителското поведение сега сочи различна тенденция. Онлайн купувачите търсят по по-специфичен начин продукти, които са точно съобразени с техните нужди. Търсенето на продукти с помощта на изображения също се увеличава. Поради това онлайн магазините трябва да се ангажират с потребителите по начин, който се грижи за това поведение – чрез поддържани от GenAI асистенти за пазаруване, които предоставят по-добри резултати от търсенето и предоставят персонализирани препоръки.

Пример: Функцията ShopBot на eBay е чудесен пример за личен асистент при пазаруване с изкуствен интелект. Тя е предназначена да помогне на клиентите да преминат през огромния брой обяви на eBay, за да намерят подходящата за тях сделка чрез текст, глас и дори снимки.

AI персонализира чатботовете на живо
Чатботовете на живо могат да помогнат на бизнесите да взаимодействат с посетителите в реално време и също така да конвертират потенциални клиенти. С AI тази технология става по-напреднала и целенасочена.

Тази функция позволява на компаниите за електронна търговия да открият какво търсят потенциалните клиенти на уебсайта и да ги насочат към информацията или продуктите. Според доклад на Gartner до 2027 г. почти една четвърт от фирмите по света ще използват чатботове на живо за предоставяне на обслужване на клиентите. 

Задвижваните от AI чатботове могат също да създават персонализирани отговори за заявки, които не са включени във FAQ (често задавани въпроси) и подобряват времето за реакция. Функцията улеснява предлагането на отзивчива поддръжка на клиенти без допълнителни разходи за наемане на екип. Това също подчертава гласа на бранда и помага за изграждането на неговата разпознаваемост сред аудиторията.

Пример:
Peloton е един пример за платформа, където опцията за чат на живо позволява на хората да получават незабавни отговори на своите въпроси. Чатботът също може да ги свърже с представител на екипа, в случай че са необходими повече подробности или инструкции.

Участниците в European Ecommerce Leaders | Forum 2025 ще имат възможността да се запознаят с професор д-р Йесе Велтервреден, директор на Центъра за пазарни проучвания и член на Изпълнителния съвет на Училището по маркетинг към Амстердамския университет за приложни науки, CEO на RankmyAI. RankmyAI, създава структура с базирани на данни класации и прозрения – пресичайки хайп цикълa и показвайки пълното въздействие на AI, като прави AI прозренията по-прозрачни, достъпни и ценни. RankmyAI класира над 25 000 AI инструмента, предоставяйки проницателни факти и цифри и анализирайки пазарните тенденции, за да помага на бизнесите да вземат информирани решения в тази динамична област. 

Какви новости очаквате в следващата година?
В онлайн бизнеса устойчивостта се оценява високо от потенциалните клиенти. Тъй като хората осъзнават тяхното въздействие върху околната среда и обществото, те търсят начини да го сведат до минимум. Растежът на електронната търговия предлага възможност за преосмисляне използването на вторични материали и стоки, разширяване и насърчаване на повторна употреба, ремонт, повторно използване и „Направи си сам“. Секторът на електронната търговия играе ключова роля в свързването на бизнеса и потребителите към пазара на употребявани стоки, който е процъфтяващ. 

Примери от България: eMAG, Ozone.bg, eBag.bg, SportDepot.bg и др. имат дългосрочни планове за развитие и са ангажирани да работят с минимално въздействие върху околната среда. Компаниите инвестират милиони евро в складови технологии, които позволят да увеличат консолидацията на пратките и значително да намалят използването на опаковъчни материали. Премахват пластмасата от техните опаковки, което допълнително намалява отпечатъка върху околната среда. Доставките до автоматични шкафчета също са устойчив подход, значително намалявайки въглеродния отпечатък при доставката до „последната миля“.

Тенденцията, движеща зеленото консуматорство, е появата на милениалите като стабилна група от купувачи, интересуващи се от екологично чисти продукти. Това търсене на зелени продукти кара компаниите за електронна търговия да възприемат екологични практики и да осигурят увеличаване на покупките сред милениалите. Проучване установи, че 51% от потребителите са готови да платят по-висока цена за продукт от социално ориентиран бизнес.

ТОП 10 на българските онлайн магазини съставляват сумарно 21,50% от обема на целия B2C пазар в България за 2024 г., което показва, че бъдещето на електронната търговия не е в множеството нишови онлайн магазини, а в големите платформи, които инвестират в иновации и устойчивост. 

Докато електронната търговия представлява 8% от общия обем на търговията на дребно в България и 10% в Румъния, според данни на Euromonitor в страни като Полша електронната търговия представлява около 15%, което свидетелства за голям потенциал на развитие на електронната търговия в България през следващите години. 

Дата: 28.04.2025

Източник: www.tech.bg

Прочетено: 174