Причината е, че заводът за преработка в Пазарджик е спрял тази дейност
- До лятото на 2023 г. почти цялото количество хартия се преработва в Пазарджик в завода за опаковки на DS Smith.
- Фабриката обаче прекратява производството на рециклирани хартии за велпапе.
- Сега почти цялата стара хартия отива в заводите в Турция, която има голямо производство на опаковки.
Рециклирането се оказа бизнес с голям потенциал. България гордо се нареди сред рециклаторите на пластмаса с няколко големи предприятия, които се занимават със задачата и дори се внася суровина от чужбина за нуждите им. Мощности за рециклиране на метал и стъклени опаковки също има. А събирането на хартия още от времето на соца и предаването на т.нар. вторични суровини по пунктове е стара изконна традиция.
Оказва се обаче, че в микса на рециклирането има пробойна. Тя е именно в хартията, като от почти две години събраната разделно хартия отива основно за износ.
Дупката се заформя през пролетта на 2023 г. Дотогава заводът за опаковки DS Smith в Пазарджик е основният рециклатор на хартия и посреща голямата част от събраната разделно хартия от опаковки по шарените контейнери, от търговските обекти и от промишлеността, като тя отива за нуждите на производството му, разказват от бранша. През май 2023 г. обаче е взето решение, влязло в сила от 1 юли същата година, част от дейността на дружеството, свързана с производството на рециклирани хартии за велпапе, да се прекрати.
Сега разделно събраната хартия отива за износ в Турция, където има такива производства и е най-близо като приемащ пазар. Това казват представители на двете най-големи организации по оползотворяване на опаковки "Екопак" и "Екобулпак".
Ефектът сега е, че се е повишила цената на предаването на хартията за рециклиране поради по-високите транспортни разходи към Турция. На фона на разходите за транспорт до Пазарджик на 1 камион с хартия сега транспортът до Турция струва 3-4 пъти повече. Несигурността при цената важи в голяма степен за компаниите, които имат директни договори с фирми за управление на отпадъци, които са длъжни да предават генерираната от дейността си хартия.
Хартията за рециклиране Хартията и картонът са на второ място по тонаж от всички отпадъци от опаковки. Надминава ги само пластмасата (виж таблицата), и то едва с 2-3 тона.За 2023 г. от общо 508 хил. тона опаковки 139 хил. тона са хартия. Количествата са разпределени между четирите организации по оползотворяване на отпадъците от опаковки на база дела на компаниите, членуващи в тях, и пуснато на пазара от тях количество. За хартията има и най-високата поставена цел за рециклиране като процент от всички видове опаковки.
Последните налични данни на сайта на Министерството на околната среда и водите на база отчетите за работа на организациите за 2022 г. показват, че при цел 68% от пуснатата на пазара хартия като опаковки да бъде рециклирана, организациите масово предават доста по-големи количества, надминавайки целите си, като общото постигнато количество рециклирани хартия и картон е 96.4%.
Данните за износа на отпадъчната хартия показват, че 230 хил. тона през 2023 г. са напуснали страната, като за 2024 г. числото е 274 хил. тона. Числата потвърждават, че най-много количества отиват за износ за Турция, следвана от Сърбия и Румъния.
Какво се е случило с DS Smith "Ди Ес Смит България" е част от британската DS Smith, която разработва и произвежда опаковъчни решения от хартия. Групата има над 250 производствени мощности и около 33 хил. служители, а оборотът й за 2023 г. е 8.2 млрд. паунда.DS Smith е в страната от 2015 г., когато придоби завода за опаковки в Пазарджик "Дуропак - Тракия папир" като част от сделка за цялата австрийска група Duropack. Самото предприятие е създадено през 1939 г. като книжно-мукавена фабрика, а по-късно е преобразувано в комбинат за картон, велпапе и амбалаж и приватизирано.
В началото на 2023 г. DS Smith предприема стратегически преглед на дейностите за производство на хартия в Пазарджик. След този преглед е взето решение за прекратяване на производството на хартия на българското дружество. От отчета на компанията за 2023 г. става ясно, че с решението, влязло в сила от 1 юли същата година, и част от дейността на дружеството, свързана с производството на рециклирани хартии за велпапе, се прекратява.
"Прекратяването на тази част от дейността ще доведе както до структурни промени в организацията, така и до промени във вътрешните процеси и процедури. Производството на велпапе и опаковки вече се снабдява с хартия от други заводи в нашата мрежа, които са стратегически разположени и добре оборудвани и ще позволят да продължи предоставянето на качествени опаковъчни решения", пише още в отчета, като за 2023 г. се вижда, че при хартията има спад с 62% на база тонаж.
"Можем да потвърдим, че сме преустановили тази дейност на нашата фабрика през лятото на 2023 г. поради това, че видът и възрастта на хартиената машина не беше в състояние да отговори на развиващите се изисквания на нашите клиенти, които изискват устойчиви, висококачествени рециклирани хартии за опаковки", коментираха сега от DS Smith за "Капитал".
От дружеството бяха отбелязали преди около година за "Капитал", че решението е взето след стратегически анализ и че редица фактори оказват сериозен натиск върху бъдещата жизнеспособност на хартиената фабрика. "Сравнено с другите ни хартиени заводи в региона, настоящата инфраструктура на фабриката в Пазарджик ще изисква значителна инвестиция, за да може да съответства на ангажимента на DS Smith за намаляване на емисиите на парникови газове", казаха от компанията, като производството на рециклирана хартия, е представлявало 8% от приходите. От там обаче подчертаха, че спирането на производството на хартия по никакъв начин не засяга дейността на фабриката за опаковки, която продължава да работи.
От бранша обясниха още, че групата има рециклиращи мощности в Румъния, които са по-добре ситуирани и могат да приемат количества от по-големи пазари, но географски не са удобни за износ на суровина от България. Така фирмите, занимаващи се с оползотворяване на опаковки, се насочват към Турция.
Турция - център на хартията Турция успя да се обособи като страна рециклатор. Тя е и основната дестинация, към която е насочен износът на ЕС на суровини, като данните на Eurostat показват, че за 2023 г. към нея са отишли 12.2 млн. тона. След нея се нареждат Индия (5.2 млн. тона), Великобритания (3.5 млн. тона), Египет (1.7 млн. тона) и Индонезия (1.5 млн. тона).От организациите по оползотворяване специално по линия на хартията обясняват наличието на големи мощности за рециклиране с огромния пазар за опаковки, който е експортно ориентиран и има голяма нужда от суровина. Едновременно цената на газта е по-ниска, което прави този тип производства още по-ефективни.
Така износът за турските заводи се оказва по-изгоден в сравнение с този към Румъния, като и транспортът до конкретните мощности се оказва на по-удобни локации и по-лесен и евтин.
И по-малки алтернативи В България все пак има няколко по-малки алтернативи на специфични хартиени суровини. "Екобулхарт" например има малка мощност за рециклиране на хартия, но извлечена основно от битовите отпадъци - т.е. по-замърсена. Тя отива за производството на кори за яйца например. Като нов продукт са саксиите за разсад, които се слагат в земята и на практика са биоразградими и са все по-търсен продукт.Вестниците и списанията не са опаковки и при рециклирането им те могат да участват в направата на гипсокартон. От организациите по оползотворяване казват, че една от опциите за предаване за рециклиране е заводът на германския производител на строителни материали Knauf във Видин.