30.04.2025

Процесът ще завърши през 2026 г.

България официално преминава към електронен регистър на трудовата дейност. Той ще бъде поддържан от Националната агенция за приходите и в него ще се съхранява цялата информация за трудовия ни стаж, осигурителни вноски, длъжности, работодатели и други ключови данни от професионалната ни биография. Електронната трудова книжка се въвежда от 1 юни тази година, но хартиените аналози не отпадат веднага. Работодателите имат срок от една година да оформят и върнат на служителите си хартиените трудови книжки, като впишат в тях трудовия стаж до 1 юни 2025 г. След тази дата хартиените трудови книжки ще служат само като архивен документ.

Ако сте изгубили трудовата си книжка, вече дойде времето, в което трябва или да я откриете, или да си издадете нова. Как става това? „Трябва да се обърнем към Инспекцията по труда и да ни бъде издадена нова трудова книжка. Това е свързано с множество проблеми, но те вече няма да съществуват”, подчерта Жасмина Саръиванова - главен експерт в БСК. 

Процесът по дигитализацията ще приключи след година. Работодателите обаче ще трябва да съберат трудовите книжки от служителите си преди 1 юни тази година. „Самият работодател трябва да вземе тази хартиена трудова книжа, да я оформи и да я върне на служителя. Законът го задължава до 1 юни 2026 година”, обясни Величка Микова от КНСБ. Работниците трябва да ги пазят, защото те продължават да бъдат удостоверителен документ. 

И за работодателя Камен Бочев, и за служителката Ана Колева преминаването от хартиен носител в дигитален регистър е стъпка в правилната посока. „Най-голямото предимство е, че ние, като работодатели, спираме да гоним всички служители да си предоставят трудовите книжки”, твърди с облекчение Бочев.

Новият регистър ще се поддържа от Националната агенция по приходите. „Достъп до регистъра ще имат работодателите и работниците. Служителите ще достъпват услугата с персонален идентификационен код, който се издава от НАП”, обясни експертът Анна Митова.

Електронната трудова книжка ще съдържа подробна информация за служителя, работодателя, заеманата длъжност и дори уговорения годишен отпуск. Не така обаче стоят данните за заплатата.  Настоящият работодател няма да може да вижда трудовото възнаграждение при предходни работодатели, уточняват от БСК.

Нова ТВ

 

Дата: 30.04.2025

Източник: Нова ТВ

Прочетено: 307