13.05.2025

Станислав Попдончев, зам.-председател на БСК, в "Бизнес старт", 13.05.2025 г.

 

Българските предприятия са готови за приемане на еврото и подкрепят членството на България в еврозоната. Данните от изследванията в Българска стопанска камера показват нарастване на подкрепата – от 47% до 61% от предприятията. Това е национален приоритет и няма промяна в позицията. Това каза Станислав Попдончев, зам.-председател на БСК, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.

В никоя държава приемането на еврото не се е случило с пълен консенсус. По-важното е, че нито една държава не е поискала да се откаже от еврото след приемането му.

"Нормативните промени приключиха миналата година със Закона за въвеждане на еврото. По отношение на прилагането на текстовете се очакват две указания от Министерство на финансите", коментира гостът. Едното е свързано с отчетите на предприятието, а другото с адаптиране на информационните системи. Очаква се тази седмица указанията да бъдат публикувани за обществено обсъждане.

Според събеседника времето е достатъчно. Ако на 4 юли получим положително решение, бизнесът ще може да се справи с всички изисквания. Страховете са неоснователни. Вървят всякакви слухове за поскъпване на стоки и увеличаване на инфлацията. Когато липсва единен разказ, започват да върлуват градски легенди, коментира Попдончев.

Важно е информационната кампания да покаже как ще се промени живота на всеки един гражданин на битово ниво. А истината е, че за тях промяната ще е минимална. "Данните показват, че инфлацията е в диапазона 0,1%-0,3%. Курсът на българския лев към еврото е фиксиран и няма причина това да доведе до инфлация. Ако все пак инфлация има, тя би била породена от други фактори", обясни Попдончев.

Тематиката е сложна и не е лесноразбираема за всички. Някои политици, които не подкрепят еврото, са доста активни по темата. Същото важи и за някои анализатори и икономисти. Това е проблем, защото липсва разказ за това какви са ползите. Кофичката кисело мляко няма да умножи цената си по две. Никъде не се е случило, няма да се случи и в България.

"Твърдението, че с влизането в еврозоната някой ще вземе парите на потребителите от влоговете, е нелепо. Трудно е да обориш нещо, което е лишено от всякакъв смисъл", отбеляза гостът. Информационната кампания наистина закъснява. Когато получим дата за влизане в еврозоната, ще започне същинската кампания. В този процес трябва да вземат много по-дейно участие българските политици. На тях хората са дали доверието си. Това важи и за кметовете на малките населени места.

Български пощи ще подпомагат банките при обмяна на валутата. Това ще започне след 1 януари 2026 година. Сумите, които те ще обменят, са до 1000 лева на човек за един ден. Това ще се случва на места, където няма банкови офиси. "В такива населени места обикновено липсва полиция и трябва да се гарантира сигурността на гражданите. Нужно е обучение на служители и зареждане с валута, но това може да се навакса за шест месеца", обясни събеседникът.

"Основните ползи за българския бизнес от еврото са премахване на разходите за превалутиране, по-ниски лихви по кредитите, по-голям достъп до пазара, повече възможности за инвестиции, навлизане на нови технологии и дигитализация", категоричен е гостът.

Вижте целия коментар във видеото.

 

 

Дата: 13.05.2025

Източник: Bloomberg TV Bulgaria

Прочетено: 138