14.05.2025

 

Вече 17 държави в ЕС са въвели депозитни системи, през тази година се каква това да направят Полша и Гърция. Румъния прилага системата вече година и половина и успява да събира 80% от отпадъците от опаковки. България все още дори не е приела законодателството, което определя как ще действа системата, а ангажимент на всички страни от ЕС е към 1 януари 2029 г. да събират за рециклиране над 90% от опаковките от пластмаса и метал.

Какво предстои?

Както в немалко сфери и в тази за управление на отпадъците от опаковки бизнесът е активен за разлика от държавата. Политическата несигурност през последните години не помогна за това да се задвижи законодателството и въвеждането на т. нар. депозитна система. При нея се затваря кръгът между производство и отпадъци. Според европейското законодателство до 2029 г. всяка страна, която събира по-малко от 80% отт опаковките - пластмасови и метални, трябва да въведе система, която да осигурява над 90% събираемост. В допълнение, от тази година производителите трябва да ползват 25% рециклат в опаковките.

От 2 г. търговските вериги "Лидл България" и "Кауфланд" въведоха машини за предаване на опаковки от прастмасам и метал в някои от обектите си, Съюзът на пивоварите в България също има инициатива, целящи да се събират опаковките от бира, които да се преработват и използват отново. В това време държавата все още не е въвела законодателство, което да определи какъв тип депозитна система ще има, кой ще я управлява и как ще функционира.

На конференция по темата в София представители на румънската депозитна система споделиха опита на страната, която вече от 1.5 година има такава действаща система. В нея се очакваше да участва министърът на околната среда Манол Генов, но от дистанция се включи неговият румънски колега Мирча Фечет.

Депозитната система трябва да обхване всяко населено място, независимо от това колко е обезлюдено - така ще е достъпна за всички граждани и ще създаде условия за висока събираемост на опаковките, коментира председателят на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България Жана Величкова. Посочи, че европейският регламент обхваща опаковките за еднократна употреба с големина от 100 мл до 3 л, но според нея в системата трябва да се включат и тези от стъкло. Срещу връщането на опаковката потребителят получава определена сума, която е била включена в крайната цена, която той е платил при покупката на продукта. За момента се обсъжда тази сума да бъде 20 ст. Сумата трябва да бъде определена така, че да стимулира потребителите да връщат опаковките, но и да не оскъпява прекомерно продуктите. Затова е цената на депозита за опаковката е добре да се посочва отделно от тази на продукта. И също да бъде освободена от ДДС, доколкото целта на цялата депозитна система е да бъде с балансирани финанси - приходите да покриват разходите, а не да се формира печалба от дейността.

Принципът на действие на депозитните системи в отделните страни варира в зависимост от това какъв модел е работещ за съответната държава. Депозитната система трябва да бъде управлявана от един оператор, а финансовият модел да е прозрачен, посочи Величкова. Тя трябва да има оператор - държавен или независим, който да управлява цялата система и да координира участниците в нея - производителите на напитки - те са първите, които начисляват депозити, търговците на дребно и останалите пунктове за продажба, които предават депозита по веригата и участват непосредствено с контакт с крайния потребител, който се очаква да връща опаковките за рециклиране.

Румъния вече събира 80% от опаковките "Хората ми пишат и пращат снимки, че преди е имало захвърлени опаковки сред природата, а сега е история", разказа министърът на околната среда на Румъния. Посочи, че въвеждането на системата е първата задача, с която се е заел на поста и е имал големи притесни, защото и там въпросът е бил отлаган няколко пъти. "Но сега можем да кажем, че това е най-доброто решение за кръговата икономика, което Румъния е взела след промените насам", обяви той. Посочи, че държавата в случая има две важни значи - тя е с 20% акционер в оператора, а по-важната е да е регулатор на депозитната система, така ме да защитава интересите на всички страни в нея. Посочи, че за 30 млн. население в страната има 7 млрд. контейнера за събиране на опаковките, но все още има отдалечени места, в които операторът няма местни партньори. Местните производители обаче вече няма нужда да внасят рециклат, защото суровината се осигурява от местния пазар.

По данни на румънския оператор на системата поне 24 месеца е необходимият минимум да се напасне всичко в депозитната система, за да започне тя да работи. И този срок е при положение, че има добра подготовка преди това. Първоначално Румъния е започнала да събира половината от опаковките ръчно, а другите - чрез автомати, сега вече 90% от събирането става през автомати.

По-добре държавата да не се меси Към Министерството на околната среда от 3 г. се събира работна група, която обсъжда бъдещата депозитна система. От малкото информация се знае, че няма съгласие по много въпроси, отнасящи се до нея. Сега обсъждането е приключило през април и се очаква министерството да предложи нормативната рамка. Затова и за българските участници в конференцията бе озадачаваща липсата на представител на министерството.

Депозирай това - докъде стигна България със системата за събиране на опаковки?

Държавата не се справя с изграждането на инфраструктура и е по-добре да не се меси м изграждането на такава за депозитната система. Това коментира Николай Вълканов, председател на Сдружението за модерна търговия. Сравни ситуацията с тази с изграждането на магистрали - ако бяха дадени на концесия, отдавна щяха да са построени, а сега има една - "Тракия", която в половината година не е магистрала, добави той. Това е и един от основните въпроси, които законодателно трябва да се решат - кой ще управлява оператора на системата - дали държавата ще е изцяло негов ръководител или ще бъде акционер. Вълканов отбеляза, че въвеждането на депозитната система ще е голямо предизвикателство за търговците на дребно, които ще бъдат натоварени с неприсъща дейност и ще трябва на своя територия да осигурят инфраструктура за събиране на опаковките. От думите му се разбра, че браншът има сериозен притеснения за логистиката по извозване на опаковките, така че те да не бъдат буквално заринати от тях. Оценката му е, че е неизбежно да се подсигури автоматично събиране на опаковки, което е не само удобство за клиента, но и за търговците предвид проблема с липсата на кадри.

Дневник

 

Дата: 14.05.2025

Източник: Дневник

Прочетено: 51