Европейската комисия инвестира над 7,3 милиарда евро чрез новоприетата си работна програма „Хоризонт Европа“ за 2025 г., за да укрепи двигателя на Европа за научни изследвания и иновации и глобалното ѝ предимство. Това ще стимулира авангардната наука, ще ускори екологичния и цифровия преход на ЕС и ще повиши конкурентоспособността на Европа.
Програмата ще спомогне за привличането и задържането на водещи изследователи в Европа и ще предложи целенасочена подкрепа на засегнатите от война и разселване. Като част от тези усилия Комисията актуализира частта от работната програма на действията „Мария Склодовска-Кюри“ за периода 2023—2025 г., за да предложи по-голяма подкрепа за украинските учени и да стартира нов пилотен проект по линия на действията „Мария Склодовска-Кюри“ „Изберете Европа за науката“, който ще предложи повече подкрепа и възможности за изследователите в ранна кариера, включително конкурентни надбавки и по-дълги договори.
Този пилотен проект е част от пакет от 500 милиона евро за периода 2025—2027 г. и по-широката инициатива „ИзбериЕвропа“за превръщане на Европа в магнит за изследователите, представена от председателя Фон дер Лайен миналата седмица. Инициативата е насочена към три цели: запазване на свободата и отвореността на науката, инвестиране в таланти и ускоряване на иновациите в Европа.
Чрез Европейския научноизследователски съвет (ЕНС) изследователите, които се преместват в Европа, вече получават допълнителни средства, надхвърлящи безвъзмездните им средства, които наскоро бяха удвоени. Освен това новите седемгодишни „супер безвъзмездни средства“ по линия на ЕНС ще предложат дългосрочна подкрепа за най-добрите таланти.
Основни аспекти на работната програма за 2025 г. на „Хоризонт Европа“:
Изпълнение на приоритетите на ЕС: Научните изследвания и иновациите (R&I) са от основно значение за приоритетите на ЕС — от повишаването на конкурентоспособността, отбраната и сигурността до подобряването на живота на гражданите. С работната програма за 2025 г. ще се финансират цифровите и космическите технологии, ще се подкрепят екологосъобразните проекти и устойчивото развитие. Тя е насочена и към организираната престъпност и терористичната заплаха, като същевременно спомага за намаляване на въглеродните емисии и на разходите за енергия. Повече от 663 милиона евро ще бъдат инвестирани в петте мисии на ЕС.
Ускоряване на целите в областта на климата и цифровите технологии: За да спомогне за превръщането на Европа в първия неутрален по отношение на климата континент в света до 2050 г., ЕС насочва 35 % от финансирането по „Хоризонт Европа“ към цели в областта на климата. В работната програма за 2025 г. 35 % от бюджета са разпределени за действия в областта на климата, а 8,8 % — за биологично разнообразие. Това включва 1,14 милиарда евро за проекти в областта на климата, енергетиката и транспорта и 833 милиона евро за храни, биоикономика, природни ресурси, селско стопанство и околна среда. В същото време 36 % от финансирането по линия на „Хоризонт Европа“ подкрепя цифровия преход, като 1,6 милиарда евро са заделени за разработване на изкуствен интелект.
Научни изследвания и иновации в автомобилостроенето: Работната програма за 2025 г. има за цел да подкрепи трансформацията на европейската автомобилна промишленост чрез научни изследвания и иновации, като се съсредоточи върху ползи като по-чисти и по-конкурентоспособни транспортни решения. Той подкрепя разработването на електрически превозни средства с акумулаторни батерии от следващо поколение, усъвършенствани производствени техники за автомобилни компоненти, цифровизация на превозните средства, киберсигурност и практики на кръговата икономика. Освен това тя насърчава създаването на интелигентни и устойчиви системи за мобилност.
Опростяване на прилагането: С работната програма за 2025 г. Комисията започна усилия за опростяване, за да я направи по-достъпна и лесна за ползване. По-кратките описания на темите и използването на по-отворени теми ще дадат на кандидатите по-голяма свобода да предлагат различни начини за постигане на иновативни резултати. Когато е целесъобразно, по-широкото използване на опростени варианти за разходите, като например безвъзмездни средства под формата на еднократни суми, които представляват 35 % от общия бюджет, премахва ненужните изисквания за финансово отчитане за бенефициерите. 29 двуетапни теми ще позволят на кандидатите първо да представят по-кратки предложения и да подготвят пълни предложения само ако бъдат избрани за втория етап. Това ще намали административната тежест за кандидатите.
Подкрепа за талантите: Като инвестира в таланти, програмата е насочена към изтичането на мозъци и насърчава динамична научноизследователска среда. Пилотният проект „Изберете Европа за науката“, който е част от действията „Мария Склодовска-Кюри“, ще инвестира 22,5 милиона евро за привличане и задържане на обещаващи млади таланти в Европа. Пилотният проект ще предложи по-голяма подкрепа и възможности за изследователите в началото на кариерата им, включително конкурентни надбавки и по-дълги договори. Тя ще съфинансира стипендии за постдокторанти, които предоставят на изследователите отлични възможности за научни изследвания, преподаване или управление.
Съживяване на европейските квартали: В периода 2025—2027 г. Механизмът „Нов европейски Баухаус“ (НЕБ) е първият по рода си многогодишен инструмент за финансиране на иновативни проекти, за да станат жилищните пространства на Европа по-устойчиви, приобщаващи и красиви за всички. За 2025 г. поканата за представяне на предложения по линия на Механизма за НЕБ, която ще бъде открита утре, разполага със специален бюджет в размер на 118,4 милиона евро от програмата „Хоризонт Европа“. Половината от финансирането — приблизително 63 милиона евро — ще финансира демонстрационни проекти, показващи как да се прилага НЕБ в местната среда, например с регенеративен дизайн. Другата половина ще се съсредоточи върху фундаменталните научни изследвания, както и върху други действия за подкрепа.
Подкрепа за украинските изследователи: Програмата насърчава всички кандидати да създадат възможности за учени и организации, засегнати от агресивната война на Русия. Ще продължи подкрепата за бюрото на „Хоризонт Европа“ в Украйна, което изгражда по-силни научноизследователски мрежи между ЕС и Украйна и подкрепя достъпа на украински изследователи до финансиране от ЕС. Чрез инициативата „Мария Склодовска-Кюри за Украйна“ 10 милиона евро от програмата „Мария Склодовска-Кюри“ ще бъдат предоставени на украински изследователи. Когато условията позволяват, програмата също така ще помогне на учените да се завърнат и ще помогне за възстановяването на научните изследвания и иновациите в Украйна.
Подкрепа за изследователите от Газа: Работната програма за 2025 г. предлага незабавна подкрепа на изследователите от Газа чрез виртуален център за сътрудничество в областта на научните изследвания, който ще предоставя на изследователите от Газа наставничество, възможности за сътрудничество и достъп до академични ресурси. Тя ще идентифицира и свърже изследователите от Газа със съществуващите регионални и местни инициативи, потенциалните бенефициери и заинтересованите страни, които биха могли да предоставят подкрепа.
Следващи стъпки
Първите покани за представяне на предложения ще бъдат публикувани на 15 май на портала на Комисията „Финансиране и обществени поръчки“.
Допълнително опростяване на работната програма на „Хоризонт Европа“ е планирано за периода 2026—2027 г.
Контекст
„Хоризонт Европа“ е програмата на ЕС за научни изследвания и иновации на стойност 93,5 милиарда евро за периода 2021—2027 г. По-голямата част от финансирането на програмата се разпределя въз основа на покани за представяне на предложения на състезателна основа, определени в работни програми, в които се очертават целите и конкретните тематични области. Работната програма включва и приложимите правила, като например стандартните условия за допустимост и критериите за допустимост, критериите за подбор и възлагане.
Работната програма на „Хоризонт Европа“ за 2025 г. се основава на стратегическия план на „Хоризонт Европа“ за периода 2025—2027 г., приет през март 2024 г., който беше създаден съвместно от службите на Комисията и разработен съвместно с държавите членки и държавите, асоциирани към „Хоризонт Европа“, Европейския парламент и над 2000 заинтересовани страни и граждани. Приносът на заинтересованите страни за работната програма за 2025 г. също беше събран чрез възможност за обратна връзка, отворена през април и май 2024 г.
За повече информация
Стратегически план „Хоризонт Европа“
Funding & Портал за обществени поръчки — възможности за финансиране