20.05.2025

 

На 20 май в София се проведе семинар „Наименования за произход и защита на хранителните продукти. Сравнение между Италия и България”, организиран от офиса в София на Италианската търговска агенция ITA Italian Trade Agency Sofia, съвместно с български секторни асоциации.

Над четиридесет фирми, организации и журналисти участваха в събитието в хотел Интерконтинентал София, като целта беше да се насърчи обменът на добри практики, свързани с качеството, защитата и утвърждаване на постиженията в областта на хранителните продукти.

Семинарът беше открит от Директора на ITA София Андреа Д’Андреа и от Посланика на Република Италия в България Марчело Апичела. Изказаха се и председателят на Конфиндустрия България Роберто Санторели и на Италианската търговска камара в България Алесандро Джерето.

Презентации направиха експертите Мауро Розати, (Фондация Qualivita), Джанлуиджи Лигасаки (ASSICA, Италианска асоциация на производителите на месо и колбаси), Елка Божинова (Министерство на земеделието и храните), Антоанета Божинова (Съюз на преработвателите на плодове и зеленчуци) и Диляна Попова (Асоциация на месопреработвателите в България).

България има много богат опит в обмена на добри практики за хранителните продукти, каза посланикът на Италия Марчело Апичела. Посланикът посочи, че през миналата година Италия е доставила в България машини за хранителната промишленост на стойност над 30 милиона евро, а България е изнесла за Италия машини за опаковки за над 29 милиона евро.

Марчело Апичела отбеляза, че Италия е страната с най-много защитени географски наименования и защитени наименования за произход, които са признати в Европейския съюз - най-вече при вината, сирената, местните продукти, които показват основата на италианското селско стопанство. Той изтъкна, че става въпрос за хранителни продукти, при които се спазват традиционни методи на отлежаване. Според него качествените продукти не се произвеждат от евтини съставки благодарение на защитените наименования за произход.

Председателят на Италианската търговска камара в България Алесандро Джеретто изтъкна, че Италия и България споделят голямо богатство в сектора на хранителните продукти, защото те не са само стоки, а и култура, идентичност и устойчивост.

България и Италия имат богата традиция в тази сфера от местни вкусове с качество, а това качество трябва да го защитим, защото става въпрос за най-добрите продукти, които трябва да представим на международните пазари, изтъкна той.

Д-р Диляна Попова, изп. директор на Асоциацията на месопреработвателите в България, представи впечатляващата работа, извършена в областта на защитата на българските месни продукти като „Храна с традиционно специфичен характер“ (ХТСХ). Сред основните предизвикателства, които стоят пред сектора са необходимостта от целенасочена държавна подкрепа и осигуряване на устойчиво финансиране за рекламни и информационни кампании, които да засилят разпознаваемостта и търсенето на традиционните български месни деликатеси на международните пазари. Тя напомни, че зад всяка защитена марка стои не само продукт, а култура, история и национална гордост.

Събитието беше важна възможност за диалог и сътрудничество между Италия и България за насърчаване на отличните постижения в хранително-вкусовата промишленост.

Дата: 20.05.2025

Източник: Асоциация на месопреработвателите в България

Прочетено: 67