- Среден успех по БЕЛ: 4,27, на втората матура - 4,81
- Нито един зрелостник с 0 точки тази година
- Учениците със 100 точки по БЕЛ и на втората матура - почти два пъти повече спрямо 2024 г.
- Най-високи резултати - в София, Смолян, Варна, най-ниски - в Сливен, Силистра, Разград
- Основни затруднения - с пунктуацията, правописа, паронимите
- Започва работа по нови учебни програми - концепции ще има през септември
Ден след като зрелостниците видяха резултатите си от матурите, Просветното министерство е готово с анализа си на тазгодишните изпити в края на 12. клас. Според образователния министър това, че не е въведена задължителна матура по математика преди години, е една от най-големите грешки.
„Единственият задължителен изпит е по български език и литература, а останалите държавни зрелостни изпити се избират обикновено от ученици, които се чувстват по-подготвени по съответния предмет. Затова резултатите са по-високи. За мен основният проблем си остава ниският брой зрелостници, завършили профилирана подготовка, които са избрали матура по математика, физика и химия. Това поставя пред предизвикателство инженерното ни образование и редица важни индустрии. Смея да твърдя, че един от най-важните въпроси за социално-икономическото ни развитие е да подобрим резултатите по математика и природни науки заради липсата на хора в секторите”, допълни Красимир Вълчев.
Колкото по-малко ученици избират математиката, толкова по-голям е гладът за кадри. „Ключовите потребности са от специалисти със STEM умения – наука, технология, математика. В дългосрочен план ще ни трябват около 450-500 хиляди специалисти, в средносрочен - към 300 хиляди. Несъпоставими са потребностите с това, което ни дава образованието и специално професионалното образование. Само за заварчици, шлосери и монтьори потребностите са от над 30 хиляди души”, казва директорът на Националния център за оценка на компетенциите към БСК Томчо Томов.
Вижте видеото.