19.06.2025

 

Бизнес организации са притеснени от това, че екоминистерството без никакви обяснения е прекратило работата на създадената с тях група за въвеждането на депозитната система за стъклени и пластмасови бутилки и метални кенове, при която потребителите могат да връщат срещу заплащане използваните от тях такива опаковки. Страната ни е длъжна да въведе такъв механизъм и плановете бяха това да стане от 2026 г. За целта са извършени анализи и проучвания и дори е бил готов моделът му с разполагане на машини да връщане на тези опаковки в търговски обекти, събирането и извозването им за рециклиране от частна организация, в която акционери да са асоциациите на компании, които пускат продукти с такъв вид опаковки като пивовари, бутилиращи компании и хипермаркети, където да може да се харчат ваучерите за върнатите опаковки.

Вместо обаче да внесе договорените в работна група с бизнеса законови промени, свързани с въвеждането на депозитната система по описания модел, екоминистерството я закрива, без да уведоми участниците в нея за своето решение и без да ги уведоми.

Това стана ясно от изказване на Жана Величкова, изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България (АПБНБ), при участието ѝ в посветения на кръговата икономика форум "Грийн Транзишън".

"Индустрията винаги е била високо ангажираната с ефективното използване на ресурсите. Ние сме флагман в достигането на добри резултати по отношение на устойчивостта, в т.ч. на използваните за продуктите опаковки. Те са 100% рециклируеми, налични са и технологиите, които позволяват висококачественото им рециклиране и използване в затворен цикъл – "бутилка в бутилка". От 2019 г. работим целенасочено за въвеждане на депозитната система за опаковките, разработили сме конкретно предложение за модел, базиран на доказалите се ключови фактори за успех", коментира тя по повод закритата работна група.

АПБНБ, заедно със Съюза на пивоварите в България и Сдружението за модерна търговия, настояват за спешна среща с екоминистъра Манол Генов, за да бъде възстановена работата на групата. Според тях действията на ведомството създават усещане за обезсмисляне на положения до момента труд и застрашават напредъка, постигнат чрез консенсус между заинтересованите страни.

Отстояваният от индустрията модел на депозитна система е бил потвърден от две независими експертни проучвания, възложени от самото министерство през 2022 г. и 2024 г., посочи Величкова.

"Депозитната система трябва да бъде създадена и управлявана от задължената индустрия, която носи отговорността за нейното финансиране и постигането на заложените цели. Това следва да се осъществи чрез създаването на организация – юридическо лице, която функционира без да реализира печалба. Ние сме естественият двигател, който може да осигури функционирането на депозитната система с най-ниско ниво на разходи. А това е ключово за България, особено в момента, тъй като по този начин може да се намали инфлационният натиск върху потребителите", коментира тя.

Моделът с управление на процесите по събиране и рециклиране на опаковките от консорциум между компаниите, които са отговорни за пускането им на пазара, е най-широко разпространеният. Бизнесът у нас обаче се е разбрал, че още по-добрият вариант е този, при който депозитната система се управлява от обединение между браншовите организации, за да бъдат защитени интересите на всички сектори и дори на най.малките производителите.

"За съжаление, вместо предлагания от нас, производителите, прозрачен и стабилен модел на депозитната система, базиран на най-широко прилаганите успешни практики в ЕС, вероятно ще заложи на експериментален подход, който ще компрометира целия смисъл на депозитната система като ефикасен фактор за кръгова икономика в полза на околната среда, гражданите и бизнеса", допълни Жана Величкова.

Опасенията на индустрията са, че държавата се готви сама да поеме управлението на депозитната система, което противоречи на базовите принципи на европейското законодателство, поставя под риск независимостта на системата и прозрачността на заплащаните от индустрията такси. Това може да застраши високата ѝ производителност и постигането на заложените цели.

Европейският Регламент (ЕС) 2025/40 задължава държавата да гарантира създаването на депозитната система за събиране на опаковки. До 2029 г. България трябва да постигне поне 90% разделно събиране на пластмасови бутилки и кенове – цел, която настоящите системи не могат да изпълнят. Българските производители – и по-големи, и по-малки – са задължени до 2030 г. да произвеждат бутилки, които съдържат минимум 30% рециклиран материал, което изисква ефективна система за събиране на чиста и хомогенна суровина и законово регламентиран достъп до нея.

"Държавата трябва да възстанови диалога, да използва вече свършената работа и да се довери на тези, които носят отговорността и ще финансират системата. Настояваме за среща с министъра на околната среда и водите Манол Генов, за да обсъдим положението и какви стъпки трябва да се предприемат в тази насока. Правилното планиране и моделиране на системата, навременното приемане на необходимата подкрепяща законодателна рамка и адекватните срокове за ефективното ѝ стартиране са от критично значение и единствено в съвкупност могат да гарантират, че до 2029 година ще се постигнат задължителните европейски цели и ще се защити интересът на гражданите, държавата и бизнеса“, заяви Величкова.

mediapool.bg

Дата: 19.06.2025

Източник: Mediapool.bg

Прочетено: 317