24.06.2025

 

На първо място при сезонната заетост е проблемът с недостига на работна сила. На второ място се поставя това, че тези професии са непривлекателни за младите хора. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ Мария Минчева, член на ИСС от група "Работодатели“, заместник-председател на Българска стопанска камара (БСК), член на Европейския икономически и социален комитет и председател на Надзорния съвет на НОИ.

"И докато в селското стопанство това е разбираемо, доколкото там се изисква нискоквалифициран труд, в сектор "Туризъм“ се отчита един много чувствителен спад. За последните 5 години се твърди, че са загубени около 20% от хората, които са работели там, като много голяма част от тези загубени хора са тези до 35 години, т.е. младите хора не остават да работят в този сектор", обясни тя.

"Единственото, което можем косвено да определим, е, че през последните 6 години средният дял на сезонните работни места при търсенето на работа, и то през бюрата по труда, представлява между 10 и 13%", добави Мария Минчева.

"През 2019 година преди COVID кризата е отчетен рекордно висок дял – 26%, като основно това са били работници в хотелиерство и ресторантьорство, но през 2024 година, миналата година, вече тази число се снижава до 15%. Същият е отговор на въпроса какъв е делът от брутния вътрешен продукт – много е трудно да се предели на база на данните. Затова и едно от предложенията, които ние изведохме, е да се обмисли целесъобразността за създаването на някаква електронна система, която да наблюдава сезонната заетост, защото в крайна сметка тя, независимо от това, че няма точни данни какъв е нейният дял, има чувствително въздействие върху и чувствителна част от целия пазар на труда, така че би трябвало да се управлява максимално ефективно", припомни тя.

Трябва да има един по-структуриран поглед върху сезонната заетост, но внимателно прецизирано, за да не залитнем в другата крайност, в която работодателите се превръщат в основни податели на данни. Тази информация трябва да води за подобряване всъщност на условията за наемане на сезонни работници.

"Тя обясни, че се отчита необходимостта да се осъвременяват държавите образователни стандарти, защото се установява, че всъщност някаква част от учениците, които завършват специалности, които са необходими и за туризма, и за селското стопанство, завършват такива специалности, но не остават да работят в сектора", обясни Минчева.

"Програмите, по които ги обучават, не кореспондират в достатъчна степен на изискванията на сектора, така че поради липсата на хора и хора с правилните умения много често се прибягва към внос на търсене на работници от трети страни. Като най-голям дял за миналата година, на 10 хиляди души, са били в краткосрочна сезонна заетост, това ще рече до 90 дни. Т.е. това са хора, които идват, работодателят им плаща пътя, осигуряваме място за настаняване, храна съответно и възнаграждение. И вместо да се дава цялата тази сума, защото това представлява разход за работодатели, което ако има лице, което е българин и желае да работи и да се обучава, в това число и през дуални форми в обучение, нали, това ще даде едно много по-прилично възнаграждение на такива хора, които искат да се развиват в този сектор", каза тя.

За основни проблеми в сектора Минчева отчита недостига на работната сила и  квалификацията.

"Виждането на работниците, разбира се, е, че условията не са достатъчно добри, изразяващи се в по-ниски възнаграждения. Това, че сезонната заетост по своя характер всъщност е краткотрайна, и след приключването на сезонната заетост те отново стават без работа. Т.е. за тези хора евентуално трябва да се търсят програми за обучение, така че те да преминават от такъв тип нискоквалифицирана заетост към възможност за друга работа, която да им носи съответно и повече доходи", обясни тя.

Дата: 24.06.2025

Източник: Радио Фокус

Прочетено: 235