Много компании са идвали да проучват опита ни на инициатори на първата програма за дуално обучение, казва инж. Николай Пелтеков, изпълнителен директор на „Асарел-Медет“ АД
Г-н Пелтеков, "Асарел-Медет" е основоположник на развитието на дуалното обучение в България. Успявате ли да запалите интереса и на други компании, и в други сектори?
От 2014 година, когато инициирахме първата програма за дуално обучение, при нас са идвали да проучват опита ни много колеги от региона, от минерално-суровинната и металургичната индустрия, от различни предприятия от цялата страна. Може би ги увличаме с примера и това, че сме се утвърдили като предпочитан работодател.Много е полезно да видят как е създадена организацията, да поговорят с учениците и техните наставници, да разберат какви са плюсовете. И след това тръгват по утъпкана пътека.
Кои специалности, важни за "Асарел-Медет", се предлагат в дуална форма на обучение? Колко ученици годишно се обучават?
Приемът в Професионалната гимназия в Панагюрище се осъществява по наша заявка, като специалностите са „Минна електромеханика“, „Автотранспортна техника“, „Пътностроителна техника“ и „Обогатителни, преработващи и рециклационни технологии“. По тези минни специалности имахме общо 90 ученици от 8. до 12. клас в дуална форма на обучение през тази учебна година. Новият прием за 2025/2026 година е за половин паралелка с 13 ученици в „Минна електромеханика“ и още половин паралелка с 13 ученици в „Пътностроителна техника“. Това е изцяло съобразено е с нашите потребности от млади специалисти.
Какви ресурси и условия предоставя "Асарел-Медет" по време на практическото обучение? Какви са основните ползи за учениците, включени в дуалното обучение в компанията? Какво „печелят“ компаниите?
Нека кажем, първо, какво печелят учениците. На първо място е възможността да имат професия, да се учат от наистина добри специалисти, да се докоснат до нови технологии и модерна техника, да видят реално какво ще работят в бъдеще и нещо много важно - дали това им харесва. После идват и социалните придобивки – възнаграждението им за периода на практическото обучение в 11. и 12. клас, осигуреното безплатно столово хранене, транспорт, доплащания по случай празници и т.н.
От своя страна компаниите печелят, че могат още от училище да подготвят своето бъдещо поколение кадри. Ние виждаме как младите хора се справят в реалната производствена среда, оценяваме тяхната мотивация и създаваме мост между поколенията.
Има ли възможност за кариерно развитие и постоянна работа за учениците след завършване?
Сега завърши седмият ни випуск абитуриенти, като след дипломирането си всички ще получат предложения за работа в компанията. Над 25% от всички ученици, които са били част от дуалното ни обучение, сега са наши колеги. Те вече имат натрупан доста добър професионален опит, а половината от тях учат задочно висше образование. Трима от първия ни випуск вече завършиха бакалавърски програми и сега продължават задочно магистърската си степен.
Смятате ли, че дуалната форма на обучение увеличава интереса на младите хора към техническите професии?
Да, когато има предложения за дуално обучение по технически специалности от добри работодатели. Виждал съм как работи и колко привлекателно е дуалното обучение преди много години и в заводите на „Либхер“. Има го на много места в Европа, където е задължително младите специалисти да имат практически стаж. На това се основаваше и някогашната система на техникумите в България - дуалното обучение продължава тази традиция.
Какви са резултатите и постиженията, с които най-много се гордеете от изпълнението на дуалната програма досега?
Това, че учениците избират да останат в компанията веднага след завършването на гимназията. Разпознават ни като отличен кариерен шанс. Знаят от първо лице какви възможности предлагаме и ни избират за своето място, в което да се развиват. Гордеем се с техните лични успехи – и в учението, и на работното място. От първите випуски вече имаме колеги, които са били отличавани като най-добри в професията. Това много ни радва.
Какви иновации въвеждате в дуалното обучение, за да е по-ефективно и привлекателно? Планирате ли и в каква посока развитие и разширяване на дуалното обучение през следващите години?
Дуалното обучение като форма може да прелива към висшето образование, за да има още по-тясно сътрудничество между бизнеса и висшите училища. А колкото до иновациите – предлагаме на учениците възможността да се учат не от закостенял учебник, а от най-модерната техника от водещи световни производители. Но имаме и друг тип иновации, които са свързани с управлението на човешкия капитал. Например, стимулираме учениците да имат отлична теоретична подготовка и всички с добър успех получават по-високо възнаграждение от базовото. Ангажираме ги в традиционни доброволчески инициативи и организираме за тях фирмени обучения по важни теми – мотивация за учене, как да разрешават проблеми, как да работят в екип и т.н.
Какви са най-големите предизвикателства, които среща „Асарел-Медет“ в реализацията на дуалното обучение?
В началото имахме немалко предизвикателства и едно от тях беше да убедим наставниците в ползата от проекта, да убедим и родителите на децата. Сега колегите са наясно с ползите, а завършилите ученици са най-добрите посланици на дуалното ни обучение.
Какви промени в законовата регламентация на дуалното образование според Вас могат да допринесат за по-широкия му обхват? Какво би помогнало най-много на бизнеса в този процес?
Нямаме конкретни предложения, не срещаме трудности. Когато инициирахме нашия проект, нормативната база дори все още не беше създадена и вървяхме бавно напред, стъпка по стъпка. Опитът ни показва, че който иска да свърши нещо – ще намери начин, който не иска – ще потърси причина.
Какво е значението на сътрудничеството на бизнеса с училищата и местната власт за изпълнението на програмите за дуално обучение?
При успешна симбиоза има полза за всички страни в процеса – младежите усвояват професия и получават добра кариерна възможност, а училищата имат много тясно взаимодействие с бизнеса и адекватни учебни програми. В по-малките общини това помага за задържането на младите хора, защото те остават на работа в общината, близо са до своите родители, тук създават семействата си и всичко това подпомага демографските политики на местната власт.
Какво послание бихте отправили към ученици, родители и бизнес, които се колебаят дали да изберат дуалното обучение?
Към учениците – да гледат добрите примери, когато правят своя избор. Към родителите – да знаят, че дуалното обучение ще научи децата им да обичат и уважават труда. А към бизнеса – че това е оправдана и много важна инвестиция в бъдещето.
***
Материалът е част от „Образование +“ - съвместен проект на бизнес списанието BGlobal и информационно-аналитичния сайт mediapool.bg. Неговата цел е да популяризира успешни модели на партньорство между бизнеса и професионалните гимназии чрез паралелни публикации в двете медии. Чрез тях представяме:
- възможностите, които компаниите предоставят за кариерно развитие на младите хора чрез професионалната/дуалната форма на средно образование
- добрите модели на приложение на дуалното обучение
- открояваме „тесни“ места в системата
- систематизираме възможности за решаването им.
Качественото професионално образование и дуално обучение е възможност за летящ старт на младите в кариерния им път, шанс за регионите да задържат новите поколения, банка кадри за компаниите. Платформата „Образование+“ е възможност за популяризация и умножаване на успешните примери