До: Министерство на икономиката и индустрията
Министерство на иновациите и растежа
Министерство на финансите
Национална агенция приходи
Агенция митници
Комисия за защита на потребителите
Комисията за защита на конкуренцията
Комисия за регулиране на съобщенията
Комисия за защита на личните данни
Европейски потребителски център
Активни потребители
До евродепутатите: Андрей Ковачев
Андрей Новаков
Ева Майдел
Елена Йончева
Емил Радев
Ивайло Вълчев
Илия Лазаров
Илхан Кючюк
Кристиан Вигенин
Никола Минчев
Петър Волгин
Рада Лайкова
Радан Кънев
Станислав Стоянов
Танер Кабилов
Христо Петров
Цветелина Пенкова
ОТВОРЕНО ПИСМО
Относно: Спешна нужда от равнопоставени условия в електронната търговия: едногодишен преглед и призив за действие
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,
Преди една година Ecommerce Europe и нейните национални асоциации-членове, в т. ч. Българска е-комерс асоциация (БЕА), публикуваха отворено писмо, с което призовават институциите на ЕС и държавите-членки да осигурят лоялна конкуренция на единния пазар на ЕС и ефективно прилагане на законодателството на ЕС спрямо всички участници в електронната търговия, независимо от техния произход.
През февруари тази година Европейската комисия публикува своето съобщение относно безопасната и устойчива електронна търговия[1], в което се разглежда критичният въпрос за осигуряване на равнопоставени условия между компаниите, базирани в ЕС, и тези извън ЕС. По този повод индустрията на електеронната търговия в Европа призна публикуването на съобщението като важна стъпка напред, но също така посочи, че то не отразява напълно непосредствената необходимост от мерки за осигуряване на лоялна конкуренция в рамките на единния пазар на ЕС.
Опасенията, които повдигаме, остават изключително актуални и в много области стават още по-належащи. Тъй като участниците в електронната търговия, базирани извън ЕС, продължават да се разрастват, критичната роля на органите за защита на правата на потребителите и осигуряване на съответствие става все по-важна. За тази цел ние подновяваме колективния си фокус върху лоялната конкуренция, безопасността на продуктите и правната сигурност, за да гарантираме жизнеспособността и правилното функциониране на европейската икономика.
Необходим е по-бърз напредък за решаване на постоянните предизвикателства!
През изминалата година, освен публикуването на съобщението за електронната търговия, станахме свидетели на някои други развития, които се надяваме скоро да доведат до резултати. Например, властите предприеха инициативи за прилагане под егидата на Регламента за сътрудничество в областта на защитата на потребителите (CPC) [2] и действия по Закона за цифровите услуги [3],[4],[5]. Нарастващата осведоменост сред държавите членки[6],[7] също е знак, че тази тема и свързаните с нея проблеми се превръщат в основен приоритет за решаване.
Макар че тези стъпки изглеждат окуражаващи, това, което липсва, е бързината. Разследванията и евентуалните процедури за прилагане отнемат твърде много време – време, което спазващите правилата предприятия не могат да си позволят, тъй като виждат, че пазарният им дял ерозира от несъответстващи играчи, действащи в ЕС. Спазващите правилата предприятия инвестират значително в осигуряване на спазването на правилата на ЕС и се смята, че несъответстващите могат да предлагат продуктите си поне с 40% по-евтино[8]. Тази очевидна ценова разлика между спазващите и несъответстващите компании показва значителното предимство, от което несъответстващите предприятия се ползват в момента.
В миналото е имало някои положителни признаци[9], че Регламентът за защита на потребителите вече може да бъде полезен инструмент днес в борбата с несъответстващи на законодателството участници извън ЕС. За съжаление, моделът му на прилагане по държави ограничава ефективността му, тъй като националните органи са единствено отговорни за прилагането на законодателството за защита на потребителите, което затруднява ефективното прилагане. Това обаче не бива да бъде извинение за националните органи за защита на потребителите да не предприемат действия днес срещу несъответстващи на законодателството компании, базирани извън ЕС, както вече е правено в миналото[10]. Освен това, макар че все още имаме съществени въпроси, които трябва да бъдат разгледани, когато става въпрос за централизирана система за прилагане на законодателството в ЕС[11], ние сме убедени, че на Европейската комисия трябва да бъде предоставен силен и ясен мандат да поеме ролята на правоприлагащ орган в случаи на нарушения на законодателството за защита на потребителите в целия ЕС, засягащи милиони европейци, независимо къде се намират участниците в електронната търговия.
Освен това, съобщението на Комисията относно електронната търговия е в правилната посока, като призовава държавите-членки да ускорят преговорите си и да финализират споразумение за митническата реформа, която представлява сериозно преразглеждане на съществуващия Митнически кодекс на Съюза (UCC) [12], насочено към въвеждане на по-голяма прозрачност и отчетност на участниците в електронната търговия при вноса на стоки от трети страни. За съжаление, въпреки неотдавнашния напредък, постигнат от полското председателство, преговорите в Съвета напредват бавно и няколко детайла все още ще трябва да бъдат изяснени по време на тристранните срещи. В съчетание с поетапните срокове за прилагане в средносрочен план, това означава, че ефектите от реформата няма да бъдат видими преди края на десетилетието.
Въвеждането на такса за обработка, налагана на директни доставки „бизнес към потребител“ от страни извън ЕС, също се разглежда в рамките на тези дискусии и е представено от законодателите като нов инструмент за допълнително предоставяне на повече ресурси на правоприлагащите органи. Ако бъде въведена в UCC, ще бъде от основно значение да се гарантира, че приходите, произтичащи от тази такса, ще бъдат предназначени за прилагане на митническото законодателство на ЕС и законодателството за надзор на пазара, за да се помогне на националните органи да се справят по-добре с такъв голям обем внос.
Също така, признаваме намерението на Европейската комисия да модернизира законодателството в областта на продуктите и околната среда, за да се адаптира към развитието на електронната търговия и, следователно - да се справят със съществуващите регулаторни и правоприлагащи пропуски. Фокусът върху прилагането на последните набори от правила и текущата оценка на ключови законодателни актове са добри отправни точки. Въпреки това, оптимизирането на инструментите за надзор на пазара и целенасочените промени в рамките, свързани с продуктите и околната среда, също трябва да се вземат предвид, за да се предотврати потокът от несъответстващи на изискванията продукти към ЕС.
В настоящия контекст виждаме, че много ключови предизвикателства продължават да съществуват. Някои от тези играчи в електронната търговия, базирани извън ЕС, продължават да експлоатират почти безкрайните си финансови ресурси, пренебрегват нашите правила и подкопават компаниите, които се конкурират лоялно. Докато работата по наскоро одобрено, обсъждано или предстоящо предложенo законодателство продължава, отбелязвайки едногодишния етап от нашата кампания „Равни условия“, насочена към справяне с настоящите предизвикателства, причинени от наводнението от внос извън ЕС, Ecommerce Europe и националните асоциации:
- Призовават компетентните органи на ЕС и националните компетентни органи да ускорят текущите разследвания, да ускорят ефективното прилагане на съществуващите правила на ЕС спрямо всички участници, независимо от техния произход, като същевременно се съсредоточат върху прилагането на по-скоро приетите набори от правила и текущата оценка на ключови законодателни актове в областта на продуктовото и екологичното право;
- Насърчават бързото приемане на реформата на Митническия кодекс на Съюза и подчертават значението на осигуряването на навременно и добре планирано прилагане на преразглеждането;
- Изискват от държавите-членки да поемат отговорност и спешно да предоставят адекватни ресурси на националните органи за по-добро наблюдение, разследване и санкциониране на нарушенията;
- Подкрепят по принцип идеята на Европейската комисия да се даде ролята на правоприлагащ орган в случаи на нарушения на потребителското право в целия ЕС, засягащи милиони европейци, за да се подкрепят недостатъчно обезпечените национални органи за защита на потребителите;
- Призовават за засилено сътрудничество между съответните генерални дирекции чрез създаване на постоянна работна група за равнопоставеност на ниво Европейска комисия, включваща (поне) Генерална дирекция „Правосъдие“, Генерална дирекция „Данъчно облагане и митнически съюз“, Генерална дирекция „Търговия“, Генерална дирекция „Съобщения, мрежи и технологии“, Генерална дирекция „Конкуренция“, Генерална дирекция „Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и малобройни предприятия“, Генерална дирекция „Околна среда“ и националните органи за последователно прилагане на закона и координирани действия, в идеалния случай с участието на съответните външни заинтересовани страни;
- Призовават за бързо внедряване на новия уеб сканер, обявен в съобщението на Комисията относно електронната търговия, за извършване на автоматизирано търсене на потенциално несъответстващи на изискванията продукти.
Ecommerce Europe и нейните членове остават изцяло ангажирани да работят заедно с вземащите решения и заинтересованите страни на ниво ЕС и на национално ниво, за да изградят наистина равнопоставени условия. Предизвикателствата са сложни, но чрез сътрудничество, прозрачност и действия можем да изградим справедлив и устойчив единен пазар на ЕС за бизнеса, потребителите и околната среда.
Очакваме с нетърпение продължаващ диалог и сътрудничество в тази споделена мисия.
Искрено Ваши,
Българска Е-комерс Асоциация (БЕА)
*************
За контакти с ECOMMERCE EUROPE:
Mr. Luca Cassetti, Secretary General
lucacassetti@ecommerce-europe.eu
За контакти с Българска е-комерс асоциация (БЕА):
Жанет Найденова, председател
*************
[1] https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/e-commerce-communication-comprehensive-eu-toolbox-safe-and-sustainable-e-commerce
[2] https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/fi/ip_24_5707
[3] https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_24_5622
[4] https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/news/commission-requests-information-shein-illegal-products-and-its-recommender-system
[5] https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_25_1551
[6] https://www.bmwk.de/Redaktion/EN/Publikationen/Wirtschaft/federal-government-action-plan-on-e-commerce.pdf?__blob=publicationFile&v=2
[7] https://presse.economie.gouv.fr/regulation-et-securite-du-e-commerce/
[8] https://www.svenskhandel.se/api/documents/pressmeddelanden/The%20Cost%20of%20Compliance%202025-1.pdf
[9] https://www.economie.gouv.fr/protection-consommateurs-sanction-place-marche-ligne-wish
[10] https://www.economie.gouv.fr/protection-consommateurs-sanction-place-marche-ligne-wish
[11] For instance, how the centralised enforcement will be funded, how EU consumer law (e.g., the Unfair Commercial Practices Directive) will have to be adapted to ensure that the European Commission can enforce it and risks related to these changes. Ecommerce Europe will publish a detailed position paper on the review of the CPC Regulation in due time.
[12] https://ecommerce-europe.eu/wp-content/uploads/2025/02/ECOM-Position-on-EU-Customs-and-Imports-04022025.pdf