Близо 1400 души работят в модерната търговия в област Стара Загора
Сдружението за модерна търговия (СМТ) стартира поредица от регионални срещи, за да представи резултатите от проучването „Роля и социално – икономически принос на модерната търговия в България с акцент “ на Институт за пазарна икономика (ИПИ).
СМТ обединява едни от най-големите търговски вериги с над 1000 обекта и над 22 000 служители в цялата страна. Членовете на сдружението са водещи компании в сферата на търговията с бързооборотни стоки, бяла и черна техника, продукти за грижа за здравето, дрогерийни продукти и строителни материали и оборудване.
Модерната търговия има значима роля за икономиката на страната. Наетите в големите вериги достигат над 57 хил. души през 2024 г., тоест всеки четвърти, нает в търговията на дребно на страната, работи в сферата на модерната търговия. Близо 1400 са наетите в обектите на модерната търговия в област Стара Загора. Това са 2% от всички наети в частния сектор в областта. Персоналът на компаниите в модерната търговия получава с над 50% по-високи възнаграждения от средните за търговията на дребно.
Компаниите в търговията на дребно в обаст Стара Загора отчитат сериозен ръст на инвестициите, като през 2023 г. разходите за дълготрайни материални активи са в размер на 21 млн. лв. в рамките на областта. Инвестициите на големите вериги и ефективността на процесите водят до значително по-висока производителност на труда – 4-5 пъти по-висока производителност на труда в модерната търговия спрямо тази в микропредприятията в сектора, в т.ч. масовите квартални магазини.
„Компаниите от модерната търговия дават сериозен импулс на инвестиционната активност в област Стара Загора. Пример за това е голяма инвестиция в изграждането на нова логистична база в с. Загоре на хранителна верига, която се очаква да създаде над 200 работни места.“ – заяви Петър Ганев, старши икономист ИПИ.
Принос на модерната търговия в България:
Съвкупният ефект, измерен през създаденото пряко и допълнително вътрешно търсене в българската икономика от дейността на компаниите от модерната търговия през 2024 г., е близо 15,5 млрд. лева и отчита ръст от над 30% за последните две години, сочат данните от проучване на Института за пазарна икономика за ролята и социално-икономическия принос на сектора в страната:
- Преките ефекти от дейността на модерната търговия са оценени на 9,3 млрд. лв., в т.ч. над 5,9 млрд. лева насочени към български производители и доставчици на хранителни и нехранителни стоки, 1,5 млрд. лв. за външни услуги и материали от български компании, над 1,3 млрд. лв. (нетни) доходи на наетите във веригите и над 550 млн. лв. инвестици в българската икономика.
- Към преките ефекти се прибавят и близо 5,5 млрд. лева допълнителни ефекти по веригата на стойността, създадени благодарение на дейността на доставчиците на стоки и партньорите на веригите, както и над 750 млн. лева индуцирани ефекти от потреблението на дохода на домакинствата на наетите в модерната търговия.
На журналистически въпрос за двойното етикетиране и предизвикателствата пред търговците при приемане на еврото като официална валута Николай Вълканов, изп. директор на СМТ, отговори така:
„Дигитализацията на процесите при веригите, част от модерната търговия, ще гарантира коректното обозначаване в лева и евро на етикетите в техните обекти. Това е благодарение на инвестициите и усилията от тяхна страна, които направени в последните години, коментира Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия.“
Цялата пресконференция може да видите ТУК
Презентацията на ИПИ можете да видите ТУК