Проучването установи, че тя е уместна, съгласувана, пропорционална, в съответствие с принципа на субсидиарност и в съответствие с други инициативи на ЕС.
Днес Комисията публикува оценка на Директивата относно отпадъците от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО).
Законодателството на ЕС относно управлението на ОЕЕО е в сила от повече от 20 години, като определя минимални изисквания за събиране и подходящо третиране с цел намаляване на въздействието на ОЕЕО върху околната среда и човешкото здраве. Оценката потвърждава, че първоначалните цели на Директивата за ОЕЕО продължават да бъдат от голямо значение за ЕС.
Като цяло е постигнат добър напредък по отношение на екологосъобразното боравене и правилното третиране на всички видове отпадъци от електрическо и електронно оборудване в ЕС. Количеството на събраните ОЕЕО се е увеличило значително между 2012 г. и 2021 г.
Директивата обаче не е постигнала напълно планираните резултати. Количеството събрани ОЕЕО е свързано главно с нарастващите количества такова оборудване, което се продава в ЕС.
Почти половината от генерираните ОЕЕО все още не се събират и по-голямата част от държавите членки не постигат целевата стойност за събиране, определена в директивата.
Освен това Директивата за ОЕЕО оказа ограничено въздействие върху подобряването на рециклирането и оползотворяването на материалите. Понастоящем само около 40% от ОЕЕО се рециклират в ЕС.
Основни констатации
Беше установено, че Директивата за ОЕЕО е уместна, съгласувана, пропорционална, в съответствие с принципа на субсидиарност и съгласувана с други инициативи на ЕС. Тя оказа положително въздействие върху резултатите на всички участници.
При оценката бяха установени пет недостатъка на директивата; свързани с неговия обхват, събирането на ОЕЕО, оползотворяването на суровини от критично значение, хармонизирането на схемите за разширена отговорност на производителя и изискванията за третиране в целия ЕС.
Беше установено също така, че той е съгласуван, пропорционален, в съответствие с принципа на субсидиарност и до голяма степен съгласуван с други инициативи на ЕС. Директивата за ОЕЕО също така оказа положително въздействие върху резултатите на всички участници.
- Приложно поле на директивата: Настоящият обхват не обхваща по подходящ начин новите потоци от отпадъци, богати на суровини от изключителна важност, от енергия от възобновяеми източници и цифрови технологии, като например вятърни турбини, които ще достигнат края на жизнения си цикъл и ще бъдат обезвредени през следващите десетилетия.
- Събиране на ОЕЕО: През 2022 г. само България, Латвия и Словакия са постигнали целевата стойност от 65 % за събиране на ОЕЕО въз основа на количеството, пуснато на пазара през предходните три години. Икономическите фактори, незаконната търговия, липсата на инфраструктура и ниската обществена осведоменост бяха пречки пред постигането на целта за събиране. Освен това различните тълкувания и методи на изчисление допълнително усложняват усилията за събиране.
- Възстановяване на суровини от критично значение: Ниското събиране на ОЕЕО води до пропусната възможност за оползотворяване на ценни материали, по-специално суровини от критично значение като мед, редкоземни елементи, галий, германий или волфрам. Освен това настоящите цели за рециклиране в директивата не насърчават ефективно оползотворяването на вторични суровини.
- Липса на хармонизация на схемите за разширена отговорност на производителя: Разширената отговорност на производителя (РОП) е принцип, който задължава производителите да управляват и покриват разходите в края на жизнения цикъл на продуктите още от етапа на проектиране. В оценката се отбелязва фрагментираното прилагане на схемите за разширена отговорност на производителя в целия ЕС и пропуските в прилагането на задълженията за разширена отговорност на производителя, особено по отношение на онлайн продавачите.
- Непоследователни изисквания за третиране: Въпреки че е постигнат напредък по отношение на екологосъобразното третиране и правилното третиране на ОЕЕО, едва около 23 % от съоръженията за рециклиране в ЕС прилагат висококачествени стандарти за третиране. Подобряването на качеството на рециклирането би могло да спомогне за извличането на по-големи обеми ценни вторични суровини.
Като цяло в оценката се подчертава голямото значение на събирането и третирането на нарастващите потоци от отпадъци от електронно оборудване в ЕС.
Същевременно е необходим нов подход за стимулиране на подобреното събиране и третиране на ОЕЕО в подкрепа на развитието на пазар на вторични материали в ЕС.
Потенциалните мерки биха могли да включват предефиниране на обхвата на бъдещото законодателство за ОЕЕО, включително екологично и цифрово оборудване, и задължителни стандарти за третиране на ОЕЕО, за да се гарантира по-всеобхватно и ефективно управление на отпадъците в целия ЕС.
Следващи стъпки
Сега Комисията ще разгледа внимателно констатациите от оценката по време на процеса на преразглеждане на Директивата за ОЕЕО като част от Акта за кръговата икономика.
Цитат
Йесика Росвал, комисар по въпросите на околната среда, устойчивостта на водните ресурси и конкурентната кръгова икономика, заяви:
„Трябва да отключим потенциала на отпадъците от електронно оборудване за постигане на напредък в прехода към чиста икономика, декарбонизация и укрепване на кръговата икономика. Оценката на Директивата за ОЕЕО показва къде са необходими подобрения, по-специално по отношение на оползотворяването на суровини от критично значение. От съществено значение е да преодолеем тези пропуски, за да опазим по-добре околната среда, да повишим конкурентоспособността на ЕС и да укрепим нашата икономическа сигурност“.
Контекст
Отпадъците от електрическо и електронно оборудване (ОЕЕО) включват широка гама от устройства като мобилни телефони, компютри, телевизори, хладилници, домакински уреди, лампи, медицински изделия и фотоволтаични панели.
През 2022 г. на пазара бяха пуснати 14,4 милиона тона електрическо и електронно оборудване и бяха събрани 5 милиона тона отпадъци от електрическо и електронно оборудване. ОЕЕО представляват най-бързо растящият поток от отпадъци в ЕС, който се увеличава с около 2 % годишно.
Действащата Директива за ОЕЕО и свързаното с нея вторично законодателство:
- изисква разделно събиране и правилно третиране на ОЕЕО;
- определя цели за разделно събиране и оползотворяване, както и за рециклиране;
- прилага принципа „замърсителят плаща“ чрез система за разширена отговорност на производителя (РОП), която изисква от производителите да плащат за събирането, транспортирането и третирането на ОЕЕО;
- Целта е да се намали административната тежест, като се изисква хармонизиране на националните регистри на ЕЕО и формата за докладване, като по този начин се укрепва вътрешният пазар на ЕС.