До 2029 г. България трябва да постигне 90% разделно събиране на пластмасови бутилки и кенчета. Това заяви изпълнителният директор на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България (АПБНБ) Жана Величкова в студиото на “България сутрин“ на телевизия Bulgaria ON AIR. В разговора тя представи позицията на индустрията за изграждането на национална депозитна система, подчертавайки, че това е най-ефективният и устойчив начин за управление на опаковките.
По думите ѝ депозитната система ще работи на ясен и доказан принцип – потребителят ще заплаща малък депозит при покупка на напитка, който ще му се възстановява в пълна стойност при връщане на празната опаковка. Това е своеобразен ангажимент от страна на потребителя да участва в системата. В работен формат се обсъжда депозитна стойност от 20 стотинки, като окончателният размер ще бъде определен при старта на системата. „Сумата на депозита не бива да бъде прекалено ниска – тя трябва да изпълнява мотивационната си функция. Потребителят трябва да може да върне опаковката и да получи обратно сумата без какъвто и да било ангажимент за нова покупка“, обясни Величкова.
Системата ще носи не само директни ползи за потребителите, които ще могат да си връщат депозита за всяка върната опаковка, но и за общините, чиито разходи за сметосъбиране и почистване ще намалеят. Освен това равният достъп до рециклиран материал ще подкрепи местното производство на напитки в депозитни опаковки и ще стабилизира цените на пазара.
Изпълнителният директор на АПБНБ акцентира, че България трябва да избере работещ и балансиран модел, в който системата да бъде управлявана от производителите, каквато е и европейската практика. „Важно е да не се сбърка моделът. Ако бъде допусната трета търговска заинтересована страна да управлява тези процеси, това ще доведе до оскъпяване“, предупреди Величкова. Според нея държавата няма експертиза за изграждането на системата, както и ще се натовари публичен ресурс за създаването й. Тя обясни, че отговорността за създаването и управлението на депозитната система се носи от производителите. Според Величкова българската индустрия е готова да поеме тази отговорност и да работи в партньорство с институциите и обществото, за да се създаде прозрачен и ефективен модел, който не натоварва бюджета, а носи ползи за всички. Ролята на индустрията е ясно дефинирана – производителите изграждат и управляват системата чрез организация с нестопанска цел, като гарантират нейния обществен характер и ефективност. „Ние сме готови да инвестираме, да носим отговорност и да изградим система, която работи – прозрачно, устойчиво и в интерес на всички“, подчерта изпълнителният директор на АПБНБ и посочи, че без повече отлагане законопроектът, който е разработен с участието на бизнеса, трябва да получи подкрепа и индустрията да започне същинските фази на изграждането на системата с национален обхват. Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България остава ангажирана с конструктивен диалог и активно участие в изграждането на система, която работи – в полза на потребителите, бизнеса и околната среда.