10.07.2025

Жанет Найденова, председателят на Българската е-комерс асоциация, във „В развитие“, 09.07.2025 г.

Нашият призив към надзорните органи е да имат еднакво отношение към всички онлайн търговци, независимо дали са в България и единния европейски пазар, или са извън ЕС и продават на негова територия, защото доставчиците извън ЕС имат около 40% предимство по отношение на цената пред тези на територията на свободния пазар. Лоялните онлайн търговци инвестират сериозни средства, за да са в унисон с регулациите и директивите на ЕС, за да осигурят максимална защита на правата на потребителите и безопасност на продуктите, но изостават значително пред конкурентите си от чужбина. Това коментира председателят на Българската е-комерс асоциация Жанет Найденова в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV с водеща Вероника Денизова.

Преди година европейските асоциации по отношение на онлайн търговията публикуват отворено писмо към институциите на ЕС и държавите членки да осигурят лоялна конкуренция и ефективно прилагане на законодателството спрямо всички доставчици, независимо от техния произход. Година по-късно, казва Найденова, напредък има, но проблемът остава при скоростта на действие на институциите, защото регулациите сега ще дадат резултати в края на десетилетието.

В същото време за 6 години продажбите на китайските платформи са се удвоили и достигат до 500 млрд. евро в световен мащаб без да спазват голяма част от регулациите и изискванията за безопасност.

„Нашият апел към всички национални надзорни органи е от една страна да си кооперират със съответните органи в другите държави, за да може по-бързо да се въведат мерки, с които да се спазва законодателството и да бъдат обхванати всички участници на пазара, за да се защитят правата на потребителите.“

Тези платформи от трети страни поставят местните играчи в условия на нелоялна конкуренция. По думи на Найденова голям онлайн магазин у нас е глобен поради липса на ръководство на български, докато при търговците извън ЕС, които оперират у нас, няма нито едно ръководство на български.

Освен това, те не спазват регулациите за безопасност на продуктите и в същото време са субсидирани от държавата. Това означава, че те имат 40% предимство относно конкурентоспособността на цените, коментира Жанет Найденова.

Тъй като в ЕС изкисванията за качество на продуктите са най-високи в света това рефлектира и в техния стандарт.

„В Европа няма страх, че продуктът може да бъде небезопасен.“

Докато изследвания на ЕК, Великобритания и Greenpeace сочат, че част от стоките, предлагани в платформи от трети страни, имат в пъти повече количество на токсични вещества, заяви гостът. Освен това голяма част от бързата мода, която идва от трети страни съдържа материали, които не позволяват на стоката да бъде рециклирана.

В това отношение Франция първа въвежда регулация за екологичния отпечатък бързата мода от трети страни - 5 евро такса на всеки продукт, който не отговаря на екосъобразност за безопасност, като тя ще расте до 10 евро.

„Конкурентното предимство е стопено по отношение на бързата мода.“

Найденова добави, че страната е провела разследване на една от платформите за бърза мода и открива нарушения по отношение на намаленията на цените – в над 57% от стоките са били без намаление, а цените са завишени преди да бъдат пуснати на промоция. Това е нарушение на правилото за защита на потребителите, което гласи, че намаленията на цените е най-ниската цена в последните 30 дни.

 

 

 

Дата: 10.07.2025

Източник: Bloomberg

Прочетено: 199