Eвропейската конфедерация на мебелната индустрия предупреждава, че има опасност от непосилни за бизнеса административни процедури и допълнителни разходи
Eвропейската конфедерация на мебелната индустрия (ЕFIC), в която Браншовата камара на дървообработващата и мебелна индустрия членува, предупреди в официална позиция, че цифровият продуктов паспорт (DPP) трябва да бъде лесно приложим за малките и средни предприятия и да не налага големи административни тежести, иначе съществува опасност да създаде сериозни затруднения за бизнеса. Становището бе оповестено в рамките на публичната консултация на Европейската комисия за DPP и произтичащите от него задължения за доставчиците на услуги.
1. Предистория
Цифровият продуктов паспорт, който бе въведен в Регламента за екодизайн на устойчиви продукти, ще донесе много ползи както за потребителите, така и за производителите. Той е важен инструмент за предоставяне на информация през целия жизнен цикъл на продукта, като същевременно дава възможност на потребителите да вземат по-информирани решения, тъй като продуктите ще бъдат лесно сравними.
Продуктовият паспорт е инструмент, който може да улесни пътя към кръговата икономика, ако бъде правилно реализиран и хармонизиран на ниво ЕС. Изключително важно е обаче цифровият продуктов паспорт да бъде приложим за индустрията и веригата за създаване на стойност, включително малки, средни и микропредприятия. DPP трябва да се прилага еднакво за продукти, които са внос, за да се осигурят равни условия с останалите. В противен случай съществува значителен риск DPP да наложи прекомерни административни тежести, като по този начин попречи на предвидените ползи и създаде сериозни предизвикателства за по-малките предприятия.
2. Препоръки на EFIC
Специализирана подкрепа за МСП
От съществено значение е доставчиците на DPP услуги да предлагат целенасочени услуги за малки и средни предприятия, които вероятно не разполагат с ресурсите да управляват изискванията на DPP самостоятелно. Това може да включва консултантски услуги относно събирането на данни, помощ за разбиране на съответствието и лесни за използване инструменти, пригодени за потребители на решения, които не са специалисти в IT.
Опростени процеси и достъпни инструменти
За да се сведе до минимум тежестта за малки и средни предприятия, би било полезно доставчиците на DPP услуги да предлагат ясни, стандартизирани цифрови платформи и процеси, осигуряващи гладко и ефективно въвеждане и проверка на данни, което не изисква обширно обучение или технически познания.
Адаптиране към съществуващи процеси при малки и средни предприятия
За да се усвоят максимално, DPP услугите трябва да могат да се адаптират към текущите работни процеси и сертификации на малки и средни предприятия, като се интегрират лесно с утвърдени практики, като например FSC сертифициране (FSC e утвърден сертификат на продукти от дървесина, добити по начин, който не вреди на гората). По този начин се улеснява преходът към прилагането на DPP.
Достъпност и финансова подкрепа
Внедряването на DPP може да създаде разходи за малките и средни предприятия; следователно е от огромно значение да се подкрепят достъпни решения в рамките на DPP и да се проучат възможности за финансова помощ за по-малкия бизнес, за да се улесни този преход.
Интелектуална собственост и поверителна информация
Поверителната информация трябва да бъде запазена. Различни права за достъп до информацията следва да се прилагат въз основа на принципа "необходимост да се знае" (напр. потребителите се нуждаят от различни данни от тези на рециклиращите фирми и фирмите, които ще реновират мебели). В много индустриални вериги за създаване на стойност – като например сектора на мебелното производство и интериора – доставчиците на компоненти не желаят да споделят чувствителни данни директно с производителите. Въз основа на опита на членовете на ЕFIC, някои доставчици предоставят документация само на трети страни, като например органи за екомаркировка.
Следователно рамката на DPP трябва да позволява сигурно подаване на поверителни данни до доставчиците на DPP услуги, където само оторизирани участници (напр. органи за оценка на съответствието или власти) могат да имат достъп до пълния набор от данни. Тази функционалност трябва да бъде ясно поддържана, регулирана и технически стандартизирана, за да се изгради доверие и участие във всички сложни вериги за доставки. Без надеждни функции за конфиденциалност, много доставчици нагоре по веригата могат да се откажат или да предоставят непълни данни, подкопавайки надеждността и пълнотата на DPP.
Подобни задължения за потребителите надолу по веригата като тези на първоначалния производител и прехвърляне на отговорността
Всеки, който работи върху продукта, трябва да има подобни задължения като оригиналния производител, а DPP трябва да се актуализира, за да се гарантира запазването на информацията през целия жизнен цикъл.
Изключително важно е цифровият продуктов паспорт ясно да дефинира кой за какво е отговорен във веригата за създаване на стойност, когато става въпрос за актуализиране и поддържане на информацията за продукта. Първоначалните производители не трябва да носят отговорност за точността или пълнотата на данните в DPP, след като продуктът е претърпял модификации и особено съществени модификации – като например чрез ремонт, обновяване, надграждане или преработка – които променят неговите физически, химически или структурни свойства.
В такива случаи следва да се извърши прехвърляне на отговорност. Участникът, който пуска модифицирания продукт обратно на пазара, трябва да поеме пълна отговорност за издаването и поддържането на нов или актуализиран DPP, който точно отразява текущото състояние и съответствие на продукта. Това следва да се прилага независимо от степента на модификацията, докато продуктът отново се предлага на пазара. Всеки търговски участник, пускащ продукт на пазара – оригинален или модифициран – трябва да подлежи на подобни задължения по DPP като първоначалния производител, включително точност на данните, осигуряване на съответствие и проследяемост.
Това е особено актуално в сектора на мебелното производство и изделията от дървесина, където продуктите често се обновяват професионално или се надграждат. За да се подкрепят кръговите бизнес модели и да се постигне правна яснота, трябва да е ясно кой участник носи отговорността за DPP на всеки етап от удължения живот на продукта.
Най-подходящ процес на сертифициране за DPP
Изключително важно е доставчиците на DPP услуги да бъдат сертифицирани. Предоставянето на пряка отговорност на Европейската комисия за сертифициране на доставчиците на DPP услуги не е приложимо решение поради липса на капацитет и ресурси. Би било по-разумно да се следва моделът, използван за акредитирани лаборатории за изпитване и сертифициращи органи в други области, като например изпитване спрямо европейските стандарти (EN). В тази схема сертифицирането се извършва от акредитирани организации, които работят съгласно добре утвърдени рамки като ISO/IEC 17065 или 17025, като тези организации се надзирават от национални акредитационни органи. Този вид структура осигурява както независимост, така и техническа компетентност, като същевременно може да се използва в различни сектори. Самодекларацията сама по себе си не би осигурила достатъчно ниво на доверие или последователност. Комисията следва да играе надзорна роля в системата, а не да бъде пряк сертифициращ орган.
EFIC поддържа следната възможност: „Европейската комисия да надзирава акредитацията на органите за оценка на съответствието, които ще сертифицират доставчиците на DPP услуги.“ Това е надежден и практичен подход, надграждащ съществуваща и доказана система за осигуряване на качеството на вътрешния пазар.