16.07.2025

 

Днес Европейската комисия публикува предложението си за следващата Многогодишна финансова рамка (МФР), обхващаща периода от 2028 до 2034 г. По този повод генералният директор на BusinessEurope Маркус Й. Байрер заяви:

„Европа е в ключов момент. Ето защо е изключително важно следващият бюджет на ЕС да стимулира конкурентоспособността и икономическия растеж на ЕС и да подкрепя иновациите. Европейският бизнес приветства предложеното създаване на Европейски фонд за конкурентоспособност на стойност 409 милиарда евро. Отбелязваме усилията на Комисията за постигане на опростяване чрез консолидиране на различни програми в четири стратегически стълба, акцента върху гъвкавостта и включването на заинтересованите страни в специалния стратегически съвет на Фонда.

Освен това, предложеният по-голям Механизъм за свързване на Европа на стойност над 80 милиарда евро изглежда споделя целите на европейската индустрия за подобряване на мултимодалната, трансгранична транспортна и инфраструктурна свързаност. Той също така има за цел да улесни по-нататъшната интеграция на енергийния пазар и да насърчи трансграничните енергийни инициативи, подкрепени с 5 пъти повече ресурси.

Положително е да се види преминаването към подход, основан на резултатите, за политиката на сближаване, който свързва реформите и инвестициите в рамките на предложените национални и регионални планове за партньорство, с 1 трилион евро от МФР. Същевременно посочваме, че е важно регионите да бъдат в центъра на процеса и да се уважава ролята на социалните партньори, като същевременно подчертаваме необходимостта от опростяване на достъпа до програмите.

Приветстваме и предложението на Комисията за запазване на Европейския социален фонд като самостоятелен финансов инструмент на ЕС в подкрепа на заетостта, приобщаването, развитието на умения и изграждането на капацитет на социалните партньори. За да се съгласува по-добре използването на този фонд с нуждите на пазара на труда през следващия програмен период, призоваваме за заделяне на 15% от наличните средства за развитие на умения, за да се стимулират инвестициите на работодателите в обучението на работната им сила.

Освен това, признаваме, че предложенията за финансиране на научни изследвания и иновации, разпределени между Европейския фонд за конкурентоспособност и Десетата рамкова програма, изглеждат амбициозни, но призоваваме за повече яснота по въпроси като управлението и обособен бюджет за сътрудничество.

И накрая, приветстваме увеличените ресурси за външни действия на ЕС – включително за разширяване – на 200 милиарда евро.

От друга страна, ние сме дълбоко обезпокоени от предложението за въвеждане на нови собствени ресурси, и по-специално такъв, базиран на такси върху нетния оборот на дружествата („CORE“). Тази мярка ще увеличи данъчната тежест върху европейските компании и допълнително ще подкопае привлекателността на ЕС като дестинация за инвестиции. В момент, когато ЕС вече е изправен пред значителни предизвикателства пред конкурентоспособността и сравнително високо общо данъчно облагане, подобен подход ще създаде допълнителни пречки пред растежа и е напълно контрапродуктивен.

Ще разгледаме и обсъдим всички предложения по-подробно и очакваме с нетърпение да се ангажираме конструктивно с всички заинтересовани страни за разрешаване на тези ключови въпроси."

 

Дата: 16.07.2025

Източник: BusinessEurope

Прочетено: 305