23.07.2025

 

Секторът на безалкохолните напитки в България се развива устойчиво, което е потвърдено от проучване на Института за пазарна икономика. Секторът генерира 300 милиона лева годишно, което представлява 28% ръст спрямо миналата година. Приходите от продажба премина бариерата от 1 милиард лева. Компаниите генерират постоянна заетост и производителността на труда в индустрията е много висока. Това каза Жана Величкова, изпълнителен директор на Асоциация на производителите на безалкохолни напитки в България, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Роселина Петкова.

В България оперират 162 предприятия в индустрията на безалкохолните напитки. В някои общини компаниите са основен работодател. Цялостният икономически принос на сектора се оценява на 955 милиона лева, което включва и дълготрайни материални инвестиции.

За 2023-та година чуждестранните инвестиции достигат 116 милиона евро. Секторът печели доверието на инвеститорите със системна работа. Залага се на оптимизация на процесите и устойчивост. Стремим се да отговаряме на очакванията на потребителите и инвестициите обикновено са насочени към модернизация на ресурсния добив и производствената част. „В България се използва най-съвременното технологично оборудване за производство“, коментира гостът.

Според събеседника индустрията изпитва недостиг на кадри и се търсят на алтернативи, включително и внос на работна ръка. Набляга се на две стратегии – тясно сътрудничество с образователните институции и повишаване на нивата на роботизация. В сегмента на бутилираната вода предизвикателствата са много повече, но компаниите се справят.

Устойчивият растеж се планира чрез няколко инструмента. Българските компании са част от европейската индустрия, където има дух за промяна. „Фокусът е сложен върху опростяването на регулациите и насърчаване на иновациите“, обясни Величкова. Важно е да се дадат такива правила, които да помогнат на малкия бизнес да отработи амбициозните цели и да ги постига с устойчиво темпо.

„Секторът е в готовност да постигне целта от 90% разделно събиране на бутилки и кенове“, отбеляза гостът. Необходимо е законодателните промени да бъдат финализирани, за да се премине към постигането на тази цел. Предизвикателствата при въвеждане на депозитна система идват и от пазарното разпределение. Имаме много малки търговски обекти, които би следвало да се включат пълноценно в депозитната система. Ключово е депозитния оператор да бъде овластен, за да се стимулира кръговрата на опаковките и системата да изпълнява своите функции.

Въпреки усилията на индустрията, не можем да влияем на събирането на отпадъци от домакинствата. „Добрата новина е, че изискването е вече всички сектори да намалят употребата на опаковките и да рециклират материалите“, категорична е Величкова.

Вижте целия коментар във видеото.

Дата: 23.07.2025

Източник: Телевизия Блумбърг

Прочетено: 156