23.07.2025

 

Българската национална телевизия продължава да отговаря на зрителски въпроси, свързани с прехода към единната европейска валута. Задавайте ги в секцията "Моите въпроси за еврото" на сайта bntnews.bg. Днес фокусът е за доходите след 1 януари.

Как да вярваме, че доходите на българите наистина ще се увеличат след влизането в еврозоната, след като ставаме свидетели на толкова свирепо противопоставяне на работодателски организации и дори завеждане на съдебни дела срещу увеличаването на минималната работна заплата?

"Доходите на всички граждани във всички държави, които са приели еврото са се увеличили в един период от 2, 3, 4, 5 години, т.е. дългосрочно има увеличение на доходите. Доходите от трудови възнаграждения и в България се увеличават ежегодно и то с двуцифрен процент, както в последните години, така очакванията са и тази година да се увеличат над 10 процента и това по никакъв начин няма връзка с минималната работна заплата. Това, за което работодатели, синдикати и държава трябва да се договорим, е не дали да се увеличава минималната работна заплата, а по какъв механизъм това да става и да отпадне този автоматизъм, който имаме в момента в Кодекса на труда, тъй като той затруднява вече не само бизнеса, а затруднява и бюджетния сектор.  Няма никаква връзка между повишаването на доходите и дебатите по отношение на размера на минималната работна заплата и най-вече начина за нейното определяне. Разговорът за механизма за определяне на минимална работна заплата няма връзка с влизането на България в еврозоната.", отговаря Станислав Попдончев, заместник-председател и главен финансов директор на БСК.

Вижте повече във ВИДЕОТО.

Дата: 23.07.2025

Прочетено: 99