БСК НАСТОЯВА ЗА ОТТЕГЛЯНЕ НА ПРОЕКТА ЗА ПРОМЕНИ В НАРЕДБАТА ЗА ДДД
Изх. №03-00-17/16.5.2025 г. |
|
ДО Г-Н РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ, ДОЦ. Д-Р СИЛВИ КИРИЛОВ, Д-Р ГЕОРГИ ТАХОВ, |
ОТНОСНО: Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 1 от 2018 г. за условията и реда за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизации, публикуван за обществено обсъждане на 18.04.2025 г.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДА МИНИСТРИ,
Представяме на Вашето внимание становището на Българската стопанска камара във връзка с публикувания на Портала за обществени консултации Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба №1 от 2018 г. за условията и реда за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизации, и мотиви към него.
С проекта се предлага да се ограничи териториалната дейност на ръководителите на дейността по ДДД (дезинфекции, дезинсекции и дератизации) до три административни области в страната. Въвеждат се, също така, допълнителни изисквания, като „наблюдение“, и се променят критериите за допустимост до квалификационни курсове. Това по съществото представлява административна регулация, която има пряко въздействие върху дейността на стопанските субекти по извършване на ДДД.
Според БСК, предложените изменения не са съобразени с принципите на правовата държава, доброто управление и ефективната регулация, като подобни мерки представляват неаргументирано ограничаване на стопанската инициатива и свободата на договаряне. Единствената аргументация в мотивите за въвеждането на подобно териториално ограничение е, че това се прави „с цел рационализиране на организационния процес и гарантиране качественото изпълнение на дейностите“.
Считаме, че тези предложения представляват необоснована и непропорционална намеса в стопанската дейност, която:
- не отчита практическите реалности на пазара и спецификата на предоставяните услуги;
- създава сериозна административна и финансова тежест, особено за малките и средни предприятия;
- ограничава конкуренцията и създава предпоставки за монополизация на сектора.
С оглед на горното подчертаваме, че:
- Ограничаването на териториалната дейност на ръководителите не отчита съвременните възможности за организация и дистанционен контрол, както и вече утвърдените форми на централизирано управление.
- Мярката не кореспондира с реален обществен интерес, нито с доказани проблеми в качеството на предоставяните услуги.
- Предложеният едномесечен срок за адаптация е непрактичен и икономически разрушителен, и създава риск от прекъсване на услуги с обществено значение.
Наред с това, ограничаването на обхвата на валидност на удостоверенията за квалификация, вече издадени по чл. 9 от действащата Наредба, създава правна несигурност и засяга основни права, гарантирани от Конституцията – свободна стопанска инициатива, право на труд, равенство пред закона.
Въвеждането на понятието „наблюдение“ също поставя редица практически и правни въпроси – наблюдението вече е част от интегрирания пест контрол и вменяването му допълнително на ръководителите би било излишно и дублиращо, особено когато става дума за дейности по държавна или общинска поръчка с ясен контролен орган.
Допълнителни въпроси и притеснения повдига нарушената процедура по изработване на проекта, а именно - без да е изготвена каквато и да е предварителна оценка на въздействието на предложения нормативен акт, в пряко нарушение на изискванията Закона за нормативните актове.
Такава оценка трябва да предшества изработването на самия проект и да включва подробен анализ със сериозни аргументи какво налага подобни мерки и ограничения, в това число:
- да са идентифицирани реални проблеми по прилагането, ефективността и ефикасността на сега действащия режим и да се посочено с какво новото нормативно разрешение ще преодолее съществуващите дефицити и ще доведе до по-добро качество на услугата;
- да е направена оценка на риска за текущите доставчици на услугата - малки и средни предприятия, оценка за въздействието на промяната върху дейността им, включително възможност за адаптация към новата регулация.
Обръщаме внимание, че липсата на оценка на въздействие е от категорията на съществените нарушения, които водят до извод за незаконосъобразност на съответния акт, според съдебната практика.
Българската стопанска камара, като организация, която отстоява принципите на предвидимост, правна сигурност и ефективност на нормативната уредба, изразява загриженост относно липсата на прозрачност при изработването на проекта и въвеждането на нови регулации и административни ограничения за бизнеса.
В тази връзка, подкрепяме изцяло аргументите и препоръките, изложени в становището на Националната асоциация по пест контрол – България, и се присъединяваме към призива за оттегляне на проекта на наредбата в настоящия му вид и иницииране на работна група с участие на представителите на бранша и заинтересованите страни, с оглед изработване на балансирано, ефективно и законосъобразно решение.
С УВАЖЕНИЕ,
ДОБРИ МИТРЕВ
Председател на УС на БСК