СТАНОВИЩЕ НА БСК ПО ДИРЕКТИВАТА ОТНОСНО ТВЪРДЕНИЯТА ЗА ЕКОЛОГОСЪОБРАЗНОСТ
Изх. № 03-00-24/ 20.6.2025 г. |
|
ДО Г-Н РОСЕН ЖЕЛЯЗКОВ, Г-Н ГЕОРГ ГЕОРГИЕВ Г-Н МАНОЛ ГЕНОВ, Г-Н РУМЕН АЛЕКСАНДРОВ, |
ОТНОСНО: Обсъждания за приемане на проекта на Директива относно твърденията за екологосъобразност (COM(2023) 166 final, 2023/0085(COD)).
УВАЖАЕМИ ГОСПОДА,
Във връзка с предстоящата и последна тристранна среща (триалог) по предложението за Директивата относно твърденията за екологосъобразност (Green Claims Directive), отложена за 23 юни, представяме на вашето внимание позицията на българския бизнес. Апелираме за внимателно разглеждане на нашето становище по време на обсъжданията, тъй като предложените текстове в настоящата Директива могат да доведат до практически затруднения и да възпрепятстват ефективното прилагане на принципите на устойчивост.
В текста на Директивата отсъстват напълно хармонизирани и работещи правила, които да обхващат всички заинтересовани страни. Това ще обезкуражи и демотивира дружествата да съобщават за своите законни усилия в областта на устойчивото развитие.
На фона на глобалната несигурност, компаниите вече се затрудняват да съобщават напредъка си в областта на устойчивостта, поради неяснотите на Директивата за предоставянето на повече права на потребителите в контекста на екологичния преход, приложима от 27 септември 2026 г. (Директива (ЕС) 2024/825). Кратките срокове за спазване на изискванията и рискът от разпокъсани тълкувания и прилагане подкопават правната сигурност и доверието на предприятията. Директивата относно твърденията за екологосъобразност, основана на Директивата за предоставяне на повече права на потребителите, допълнително усложнява процесите чрез предложения универсален подход за обосновка и проверка.
Считаме, че следва да се въведе пропорционална и ясна рамка относно твърденията за екологосъобразност, която да създава условия за равнопоставеност и да запази конкурентоспособността и стимулите на предприятията да инвестират. По този начин ще се избегнат и краткосрочни преразглеждания за преодоляване на несъответствията, неяснотите или други нежелани отрицателни въздействия на директивата върху предприятията.
В настоящите текстове бизнесът има сериозни притеснения относно:
- Непропорционални и неясни изисквания за обосновка и проверка, които могат да доведат до увеличаване на разходите и сложността, като същевременно обезкуражат инвестициите и комуникацията с потребителите. Поради липсата на ясни и единни критерии, съществува значителен риск от пренасочване на спорове към определени „удобни“ съдилища (forum shopping), непоследователен надзор и неравномерно прилагане в различните държави-членки, което ще отслаби целостта на единния пазар.
- Липса на ясна, работеща и предвидима опростена процедура за незабавна идентификация на допустимите искания, която да гарантира равнопоставеността им спрямо други видове искове. Предложените процедури биха породили правна несигурност, тъй като предприятията ще бъдат задължени да събират, докладват и предоставят обширни данни, без да има доказуем възпиращ ефект за фирмите, които не спазват правилата.
- Неподходящи преходни периоди, водещи до увеличаване на административната и оперативна тежест. Не бива да се пренебрегва припокриването на тази Директива с друго съществуващо законодателство на ЕС (за предоставяне на информация, химикали, опаковки, докладване и др.). Така например, Директивата за нелоялните търговски практики (Директива 2005/29/EO, Unfair Commercial Practices Directive) вече забранява подвеждащи твърдения за екологосъобразност и се прилага успешно като правна основа, което се доказва от практиката в Германия и Нидерландия, където множество компании са били изправени пред съда.
Освен това, Директивата за предоставяне на повече права на потребителите в контекста на екологичния преход допълнително забранява неясни и необосновани екологични твърдения, като например „екологично чист“. Следователно, предложението за Директива относно твърденията за екологосъобразност създава риск от дублиране на съществуващото законодателство и налагане на излишни задължения за съответствие на предприятията.
Заедно с това, специфично законодателство за продуктите, като Регламента за опаковките и отпадъците от опаковки (Регламент 2025/40, Packaging and Ppackaging Waste Regulation) и Регламента за създаване на рамка за определяне на изискванията за екопроектиране за устойчиви продукти (Регламент 2024/1781, Ecodesign Requirements for Sustainable Products Regulation) вече определя изисквания за екологичните характеристики и етикетирането на продуктите и опаковките.
Въз основа на тези аргументи, призоваваме представителите на Република България в триалога да подкрепят отлагането или дори оттеглянето на Директивата относно твърденията за екологосъобразност.
С УВАЖЕНИЕ,
ДОБРИ МИТРЕВ
Председател на УС на БСК